Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jaką przerzutkę na tył wybrać?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 05 wrzesień 2008 - 11:15

Po kilku mocniejszych uderzeniach aktualna przerzutka alivio pracuje bardzo nie czysto. Chciałbym wymienić tylną przerzutkę na coś konkretniejszego, posiadam 8 biegową kasetę sram, manetki shimano alivio (8 biegów), tym samym chciałbym zainwestować w 8 biegową przerzutkę w przedziale cenowym do 120 pln. Z tego co wyliczyłem potrzebuję przerzutki o pojemności co najmniej 38T (czyli długi wózek), nie rozumiem natomiast czym różnią się przerzutki ze zwykłą oraz odwrotną (?) sprężyną. Docelowo chciałbym aby to była przerzutka z grupy LX albo SLX. Wspomnę jeszcze, że wymieniam łańcuch na SRAM PC 850.

Użytkownik arroyo edytował ten post 05 wrzesień 2008 - 14:50

#2 dzozew4

dzozew4

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 68 postów

Napisano 05 wrzesień 2008 - 11:46

Mówiąc obrazowo:
zwykła sprężyna (top normal) - przerzutka bez naciągniętej linki prowadzi łańcuch na najmniejszej zębatce kasty - system najczęściej występujący - zmieniasz biegi tradycyjnie: kciukiem wciągasz łańcuch na większe tryby, palcem wskazującym zrzucasz.
odwrotna sprężyna (low normal) - dokładnie odwrotnie; do zmiany biegów trzeba się przyzwyczaić.
Może po tych uderzeniach wygiął się hak i wcale nie musisz wymieniać przerzutki?
Ale jeżeli chcesz to bierz shimanowską w wyższej półki i będzie ok.

pozdr
  • arroyo lubi to

#3 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 05 wrzesień 2008 - 12:25

Hak przerzutki jest okej, nawet zawsze mam przy sobie zapasową sztukę. Rzecz w tym, że wózek przerzutki mocno oberwał już nie raz, przerzutka co prawda działa, jest sprawna, wyregulowana dobrze wrzuca biegi, natomiast kółka przerzutki są moim zdaniem do kitu... często i gęsto zapychają się piaskiem, błotem, z trudem się kręcą a jesli mialbym wymieniać kółka, to już wolę całą przerzutkę zmienić na bardziej sportowy model. Dzięki za wytłumaczenie działania sprężyn, czyli wybrać muszę przerzutkę ze sprężyną top normal.

Pytanie, który model wybrać?:
http://www.allegro.p...umrowerowe.html
Deore LX 89 PLN

http://www.allegro.p...umrowerowe.html (gs)
http://www.allegro.p...umrowerowe.html (sgs)
Deore SLX 112 PLN

Pod warunkiem że będą one pasować do kasety i manetek 8 biegowych. W/g sprzedawcy obydwie przerzutki SLX posiadają pojemność 43T co mnie dziwi, wydawało mi się że przerzutki ze średnim oraz krótkim wózkiem będą miały obniżoną pojemność (widziałem modele z pojemnością 33T), pisze natomiast, że model SGS (długi wózek) jest kompatybilny ze wszystkimi kasetami MTB, natomiast GS (średni wózek) z kasetami max 11-32 zęby (akurat taką kasetę posiadam).

Użytkownik arroyo edytował ten post 05 wrzesień 2008 - 12:35

#4 dzozew4

dzozew4

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 68 postów

Napisano 05 wrzesień 2008 - 12:36

Pasować będą na bank - bo to manetka ciągnie linke, a nie przerzutka - ile jej wyciągnie, tyle przesunie się przerzutka - więc manetki indeksowane na 8 współpracują z kasetą 8, 9 z 9 itp. Weź SLX i przetestuj ;) pewnie będziesz jednym z pierwszych jej posiadaczy na forum :)

edit: lepiej weź długi wózek sgs: w razie jakbyś w przyszłości chciał wsadzić tam 9 rzędową kasete 34T, krótki może okazać się niewystarczający (ale nie musi)

Użytkownik dzozew4 edytował ten post 05 wrzesień 2008 - 12:39

#5 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 05 wrzesień 2008 - 12:46

Tak też zapewne zrobię :P Najgorsze z opisami na allegro jest to że sprzedawcy potrafią być mało dokładni i zrzynają opisy produktów z byle jakiego źródła, właśnie znalazłem konkretniejsze dane na temat przerzutki SLX shadow:

Tolerowany zakres zębatek kasety: 11-34
Całkowita pojemność: 35 (GS) oraz 45 (SGS)

Pytanie czy będzie pasować mi model ze średnim wózkiem, czy lepiej nie ryzykować i zdecydować się na wózek długi? Czy też nie ma się co zastanawiać na krótszym wózkiem bo możliwe że nie robi on żadnej znaczącej różnicy podczas jazdy/zmiany biegów?

Edit: szczerze mówiąc to najmniejsze przełożenie z jakiego korzystam to 1-3, a to i tak tylko kiedy jadę obok kogoś kto idzie pieszo, aktualnie przerzutka nie wrzuca mi największej zębatki z tyłu i w żaden sposób nie odczuwam z tego powodu dyskomfortu, nie mam nawet zamiaru regulować tego gdyż nigdy nie przyszło mi korzystać z największej zębatki. Jedyne czego się obawiam gdybym wziął model GS a ten nie pasowałby do większych zębatek, obcierał je albo uległ zmieleniu przy przypadkowym wrzuceniu złego biegu (jeśli to się może wydarzyć?).

Użytkownik arroyo edytował ten post 05 wrzesień 2008 - 12:55

#6 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 07 wrzesień 2008 - 14:20

Opcją jest jeszcze shimano XT shadow (134 PLN):
http://www.allegro.p...umrowerowe.html

#7 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 20:36

Zamówiłem XT shadow, dziś zainstalowałem, było nieco problemów z założeniem linki, głównie dlatego, że nie pasowała regulacja baryłkowa z poprzedniej przerzutki - shimano alivio. Zainstalowałem bez regulacji, jutro będę starał regulować się dokładnie, ale linka przerzutki zaczęła wydawać trzeszczący odgłos przy naciąganiu - konieczna będzie wymiana linki oraz rozwiązanie problemu związanego z dopasowaniem uszczelnienia linki przy przerzutce.

#8 Slovakov

Slovakov

Wtajemniczony

• Members
  • 1585 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 21:07

Heh, regulacja XT w moim przypadku do najprzyjemniejszych nie należała. Może jestem perfekcjonistą, ale ciągle mi coś minimalnie przeszkadzało. Jednak, jak już wyregulowałem, chodzi cudownie :D
Co do śruby baryłkowej przy przerzutce, ja jej w ogóle nie mam. Mam tylko tą przy manetce.
Pozdro :)
  • arroyo lubi to
"Autor oświadcza, że wynikające z wypowiedzi podobieństwo niektórego do wszystkiego i niczego jest przypadkowe i wynika z tego i tamtego. Dlaczego? Żeby było wesoło."
A na tym autor jeździ :D

#9 Wełniak

Wełniak

Wtajemniczony

• Members
  • 1722 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 21:20

Nie masz takiej śruby przy przerzutce, ponieważ w wersjach Shadow RD Shimano takowych śrub nie montuje. Jest tylko regulacja przy manetce.
  • arroyo lubi to

Siatkówka - to sposób na życie, styl tego życia. Nałóg, bez którego nie można normalnie funkcjonować.

#10 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 21:22

Właśnie zauważyłem przeglądająć internet, w każdym razie dzięki za informacje! :)

#11 Duke48

Duke48

Elita Forum

• Members
  • 2086 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 22:26

Dzieki Veuniaq, to już wiem żeby Shadow'a nie kupować.

#12 arroyo

arroyo

Dumny Forumowicz

• Members
  • 332 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 22:29

Dlaczego? I tak wystarczy jedna z regulacji, ta przy manetce w zupełności wystarcza.

#13 Duke48

Duke48

Elita Forum

• Members
  • 2086 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 22:31

Mi często się zdażało że ta przy manetce zawodzi, lub wręcz nie da się jej przekręcić.

#14 Wilson

Wilson

Dumny Forumowicz

• Members
  • 346 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 23:40

Co do SLX to czytalem juz 2 czy 3 recenzje i wszedzie pisali o tej grupie bardzo dobrze.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych