Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

[AMORTYZATOR] SR Suntour XCM

suntour tani xcm

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lokomisiek

Lokomisiek

Wtajemniczony

• Members
  • 1253 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 15:54

skok: 100mm
system: sprężyna
regulacja twardości
golenie dolne; magnezowe
korona aluminiowa
rura sterowa: 1-1/8" ahead 255mm
rura sterowa: stal wysokogatunkowa
hamulce V-brake oraz tarczowe
masa ok 2400g
cena ok 140zł
http://www.bikeforum...&pictureid=1151

to jeden z najtańszych modeli Suntoura na rynku. nie posiada nic poza regulacja twardości ;) przeznaczony do XC raczej lekkiego ;)

PRACA AMORTYZATORA: o pracy mogę powiedzieć tyle że przy moich 80kg się ugina ;)
małe dziury wybiera raczej kiepsko, to jeszcze zależy od temperatury jak postoi na słońcu przy 5 stopniach jest miękki i mniejsze dziury wybiera w miarę natomiast po nocy żeby wybierał mniejsze dziury to trzeba na stojąco jechać ;) większe dziury wybiera ale nie można powiedzieć że "połyka" bo jednak je czuć. Praca amortyzatora nie zachwyca choć redukuje większość drgań ;) ale tylko redukuje. Brak blokady daje się we znaki na asfalcie i podjazdach. Jest ustawiony na miękkość ;)

TROCHĘ OD STRONY TECHNICZNEJ: gumowe uszczelki mające "zbierać" brud z goleni czasem "spadają" i zostają na goleni. Amortyzator po jakimś czasie (u mnie 2 mieś) zaczął hałasować okropnie gdy odbija co irytuje.ma tez lekkie luzy które nie przeszkadzają w jeździe, aczkolwiek mnie irytuje to że są :P

PLUSY
-stosunek cena/jakość
-duża średnica górnych goleni
-przyzwoita sztywnośc na zakrętach
-możliwośc kupna z ryrą sterową 1"
-wyczynowy wygląd (niestety pozory mylą ;p)

MINUSY
-luzy (jak przy każdym amortyzatorze za tą cenę)
-"spadające" uszczelki
-za twardy (pomimo mojej wagi 80KG)
-"nieczuły" na mniejsze dziurki\nierówności
-waga 2,4kg około

PODSUMOWANIE: myślę że jak za tą cenę lepszego Amortyzatora się nie znajdzie. jeździłem na RST, ZOOMach i innych "no name" i jakos żaden mnie nie prezekonał do Siebie bardziej niż XCM, aczkolwiek nie można go porównać do amortyzatorów wyższych firm t.j. Rock shox, Manitou czy Marzocchi. a więc jeśli ktoś nie ma kasy na super amortyzator a ma dość
bolących nadgarstków to "Amorek" dla niego.

a więc dziś się zmotywowałem i zalałem amortyzator olejem ;) boże niebo a ziemia, "połyka" nawet małe dziurki chodzi leciutko, żałuje że tego wcześniej nie zrobiłem. bo teraz amortyzator ma już luzy ale nie duże.

dla zainteresowanych TUTORIAL: wystarczy odkręcić regulacje twardości i blokadę skoku (2 korki u góry) wykręcić je, jeśli już są odkręcone a amortyzator sam nie zjechał to opuśćcie go o 2cm żeby było widać sprężyny, weźcie kieliszek (od wódki) i nalejcie oleju potem strzykawką wlejcie do środka goleni olej. po kieliszku do każdej. potem podnieście amortyzator z powrotem na wys korków przykręćcie wytrzyjcie golenie z oleju (prawdopodobnie skapnie trochę oleju ale to jeszcze lepiej) a więc czystą ścierka wyczyśćcie golenie ugnijcie kilka razy możliwie jak najbardziej. i po wszystkim zajmie to 5min a praca odczuwalna od razu. a olej silnikowy ;) zapomniałem napisac ;)

Użytkownik michuuu92 edytował ten post 26 lipiec 2008 - 19:06

#2 lux in tenebris

lux in tenebris

Stały Bywalec

• Members
  • 843 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 16:23

dziwi mnie Twoje stwierdzenie "za twardy" . przy moich 60 działa bardzo dobrze i do twardości nie mam nic mu do zarzucenia.
-Ktoś Ty? -Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz, jak Ty mało wiesz o dobrych wróżkach....

#3 Ma4Ti

Ma4Ti

Wtajemniczony

• Members
  • 1380 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 16:29

Luzy na lagach faktycznie powstają. Wczoraj rozmiawałem akurat z kumplem-u niego po 3 miesiącach luzy już są, i to dosyć znaczne. U jakiegoś tam jego znajomego PONOĆ też. Generalnie z tego co widzę po kumplach amortyzator nie jest zły, wybiera nierówności jak na tę klasę sprzętu, dobrze. Warto co jakiś czas smarować golenie żeby się te nieszczęsne gumki nie ściągały w dół. U mojego kumpla takie smarowanie działa na w/w przypadłość.

#4 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 16:51

Zalewasz i działa jak ta lala:D zakładasz uszczelki nowe (nie do suntoura) i ustalasz tuleje ślizgową jakąś żywicą epoksydową:) i nie do zdarcia chyba że go złamiesz:p

Ma4Ti zrobil coś takiego:)

Użytkownik kundello edytował ten post 23 lipiec 2008 - 16:58

u1549y2014v4.gif

#5 kaczuch

kaczuch

Stały Bywalec

• Members
  • 738 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 17:08

ja mam suntoura xcm 80mm lock out(czy coś tam:D)
i dziala tak jak wyżej napisano,no chyba że jest bardzo mokro wtedy wywiera wszystko i jest git:cool:

#6 Lokomisiek

Lokomisiek

Wtajemniczony

• Members
  • 1253 postów

Napisano 23 lipiec 2008 - 19:27

piernicze nie smaruje, w planach mam już nowy amor i to z wyższej półki, niestety sprowadzam z USA bo w pl 2koła kosztuje :(

#7 Ma4Ti

Ma4Ti

Wtajemniczony

• Members
  • 1380 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 10:24

A w stanach ile? Koszty przesyłki doliczone?

#8 rzymo

rzymo

Wtajemniczony

• Members
  • 1133 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 11:54

piernicze nie smaruje, w planach mam już nowy amor i to z wyższej półki, niestety sprowadzam z USA bo w pl 2koła kosztuje :(

Jak będziesz miał pecha i dostaniesz cło+VAT to może nie wyjść tak konkurencyjnie ;)
Patrząc na cenę - jakiś Fox/Magura/DT?

#9 Lokomisiek

Lokomisiek

Wtajemniczony

• Members
  • 1253 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 16:34

prywatnym kurierem czeka sie 5 tyg ale bez takich histori ;)

#10 Scott

Scott

Wtajemniczony

• Members
  • 1316 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 16:38

Do minusa można zaliczyć jeszcze wagę...

#11 Miśq

Miśq

Moderator

• Members
  • 1523 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 18:57

Coś ty sie tak ostatnio na wagę wrażliwy zrobił . Waga roweru zawodów nie wygrywa .
  • SerQ lubi to
Dołączona grafika

#12 rifle_pl

rifle_pl

Dumny Forumowicz

• Members
  • 451 postów

Napisano 24 lipiec 2008 - 20:38

Ale pomaga w wygrywaniu :)

Hmm, a czy w tym suntour-rze masz cos takiego jak zjawisko rozbicia ? Bo moje RST, zaraz po zakupie roweru prawie sie nie uginalo, a teraz juz ze 4 cm wchodzi(ale jak sie dobrze depnie) .... Szkoda że jest taki ciężki.... ale jak za amor za <200 to chyba zly nie jest....

PS właśnie uświadomiłem sobie że mój post jest bez sensu, ale tak to jest - porzadnie zlalo mnie na rowerku, to i szare komórki zamokły :)

#13 kaczuch

kaczuch

Stały Bywalec

• Members
  • 738 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 16:40

jest cos takiego:(
mój dopiero po roku się rozbił

#14 teusz

teusz

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 46 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 16:57

Rzeczywiście łapie szybko luzy.Mam go w krossie hexagon v6 niecałe 2 miesiące i ma znaczne luzy...

#15 Wilson

Wilson

Dumny Forumowicz

• Members
  • 346 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 17:39

Jak macie luzy to skladajcie reklamacje i juz :<

#16 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 20:54

Jeśli od razu posmarujecie amorka dobrze, tak by uginał się bez mniejszego wysiłku to nie będzie łapał luzów bo tuleja ślizgowa nie będzie tak bardzo męczona. O zalewaniu nie bede wam już truł:P heheh

u1549y2014v4.gif

#17 vanhelsing

vanhelsing

Dumny Forumowicz

• Members
  • 474 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 21:55

Ja mam XCM od stycznia, ma prawie 5 tysięcy km i żadnych luzów. Nie smarowałem go jeszcze, zrobię to pod koniec sezonu, ale na razie działa dobrze, to co ma zbierać to zbiera ;]
V-max: 76,3km/h
Max. dystans w 1 dzień: 235,49 km

#18 wert

wert

Stały Bywalec

• Members
  • 783 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 22:13

a miałem właśnie siadać i pisać recenzje XCM bo dzisiaj rozstał się z moim rowerem. :)
Wszystko generalnie by się zgadzało.
U mnie jedynie nie powstały żadne luzy po 3 miesiącach użytkowania.
Praca nie zachwyca, większe dziury wybiera w miarę przyzwoicie, mniejsze również jak na tej klasy sprzęt, drobne nierówności poprzeczne typu "korzeń" z charakterystycznym dźwiękiem sprężynowca bez porządnego tłumienia "pyynk!! pyynk!!" :)
Dla mnie natomiast troszkę za miękki nawet przy maksymalnej twardości często dobijał przy byle hopce z wyższego krawężnika, ale to też na pewno kwestia za małego skoku jak dla mnie... Stąd wymiana na amortyzator 130mm, ale o tym wkrótce...
Gumowe uszczelki dziwacznie się porozciągały rezultatem czego przestały zbierać nawet żwir i drobne kamienie które na początku nie przedostawały się pod... :)
Podsumowując mogę stwierdzić, że rzeczywiście z tej półki cenowej ciężko o coś lepszego.
POLECAM
Będę go wspominał z łezką w oku :P

#19 mojanazwa

mojanazwa

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 28 postów

Napisano 26 lipiec 2008 - 00:31

wert co do twojej odp. konserwacja czyni cuda. olejek silikonowy na uszczelki a najlepiej teflonowy i jeden kłopot mniej, na dłuższy postój poluźnic spręzyne, posłuży dłużej, no inie katować. co do nieruwności, zalezy jak ustawisz ale ogólnie jest wybredny ;d

#20 Lokomisiek

Lokomisiek

Wtajemniczony

• Members
  • 1253 postów

Napisano 26 lipiec 2008 - 14:47

zalałem amortyzator olejem wrażenia w pierwszym poście pod recenzją ;)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: suntour, tani, xcm

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych