Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

BCAA - aminokwasy rozgałęzione


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 PIRAT

PIRAT

  Administrator BikeForum.pl

 • Administrators
 • 622 postów

Napisano 13 lipiec 2006 - 02:05

FAQ autorstwa Dariusza Szukały na temat aminokwasow rozgałezionych BCAA.


1. Co to są aminokwasy BCAA

Są to trzy niezbędne aminokwasy o tzw. rozgałęzionych łańcuchach: walina, leucyna i izoleucyna.
W pożywieniu, występują przede wszystkim w produktach żywnościowych obfitujących w białko.2. Jakie zastosowanie mogą mieć w sporcie kolarskim?

Aminokwasy rozgałęzione skutecznie zapobiegają zmęczeniu ośrodkowego układu nerwowego podczas długotrwałej pracy mięśniowej a także odgrywają istotne znaczenie w procesach energetycznych oraz chronią włókna mięśniowe przed niekorzystnym procesem katabolizmu (rozpadu). Uważa się, że BCAA stanowią ¼ składu aminokwasowego białek mięśni. Aminokwasy rozgałęzione to jeden z najważniejszych suplementów wspomagających wysiłek sportowy o charakterze wytrzymałościowym.3. W jaki sposób BCAA oddalają zmęczenie psychiczne?

W czasie intensywnej pracy mięśniowej, wraz ze spadkiem poziomu glikogenu mięśniowego obniża się stężenie BCAA w osoczu krwi. Zmniejszony poziom aminokwasów rozgałęzionych w krwiobiegu powoduje zwiększenie ilości wolnego tryptofanu (inny aminokwas) co prowadzi do wzrostu stężenia serotoniny w mózgu – neuroprzekaźnika wywołującego senność i zmęczenie. Dawkowanie BCAA przed wysiłkiem powoduje zmniejszenie dostępu tryptofanu do komórek mózgowych, w efekcie czego oddalane jest zmęczenie na poziomie centralnego układu nerwowego.4. Czy BCAA mogą wydłużać pracę mięśniową?

Bezsprzecznie, i to nie tylko na zasadzie zwiększania odporności psychicznej, ale także usprawniania przemian energetycznych. Gdy na skutek długotrwałej pracy mięśniowej poziom glikogenu w mięśniach obniża się, BCAA są intensywnie utlenianie i stanowią podstawowe źródło energii. Zaznacza się to szczególnie podczas wysiłków trwających powyżej 90 min.5. W jaki sposób prowadzić suplementację aminokwasami BCAA w sporcie kolarskim?

Zważywszy, że aminokwasy rozgałęzione pełnią niezwykle istotną rolę w metabolizmie wysiłkowym, przyjęcie odpowiedniej odpowiedniej dawki preparatu BCAA przed treningiem lub zawodami może przedłużyć pracę mięśniową i tym samym poprawić skuteczność wysiłku. W przypadku preparatu OLIMP BCAA zaleca się na 45 min przed planowanym wysiłkiem przyjąć następującą dawkę:

- osoby do 50kg – 6 tabletek

– osoby do 60kg – 7 tabletek

– osoby do 70kg – 8 tabletek

– maksymalnie do 9-10 tabletek

#2 PIRAT

PIRAT

  Administrator BikeForum.pl

 • Administrators
 • 622 postów

Napisano 13 lipiec 2006 - 02:08

Opracowanie lek. med. Błażeja Szady na temat aminokwasow.


Z definicji chemicznej aminokwasem jest każda substancja, która zawiera w swej strukturze jednocześnie : przynajmniej jedną grupę karboksylową -COOH i przynajmniej jedną grupę aminową -NH2. Dwadzieścia dwa aminokwasy są monomerami białek prostych. Białka złożone tym różnią się od prostych, że oprócz aminokwasów wiążą w swej strukturze substancje z innych grup chemicznych. Aminokwasy można podzielić na proteogenne- wchodzące w skład białek i nieproteogenne- które nie są składnikami białek. Aminokwasy proteogenne zwyczajowo dzielone są na egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne (niezbędne) nie mogą być tworzone w ustroju i muszą zostać dostarczone do organizmu wraz z pokarmem. Należą do nich leucyna, izoleucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. aminokwasy endogenne są syntetyzowane w ustroju głównie z aminokwasów egzogennych. Ponadto są aminokwasy uznawane za względnie niezbędne (częściowo egzogenne), co oznacza ,że mogą być tworzone w organizmie, jednak w pewnych szczególnych stanach metabolicznych synteza wewnątrzustrojowa jest niewystarczająca. Są to histydyna i arginina.

Aminokwasy egzogenne nie pełnią w zasadzie innych funkcji metabolicznych poza budowaniem białek. Natomiast wszystkie aminokwasy endogenne, poza obecnością w składzie protein, spełniają rozliczne zadania ustrojowe. Działanie wielu z nich jest tożsame z funkcjami witamin i hormonów.

Funkcja aminokwasów proteogennych, kluczowe dla praktyki wspomagania, to przede wszystkim udział w budowaniu białek ustrojowych. Dobowa wymiana masy elementów białkowych (stan dynamicznej równowagi ustroju) waha się w przedziale 30-40 g. U sportowców wyczynowych wymiana taka przyjmuje wartość przynajmniej trzykrotnie wyższą. Aminokwasy poprawiają bilans azotowy dzięki swym właściwościom anabolicznym (potęgują syntezę białek ustrojowych) i antykatabolicznym. W sytuacjach, gdy ważne jest utrzymanie dodatniego bilansu azotowego, udział aminokwasów w diecie powinien być szczególnie wysoki.

Wiele aminokwasów posiada zdolność hamowania katabolizmu wysiłkowego. Aminokwasy wytłumiają degradację białek przez enzymy lizosomalne na drodze procesu zwanego represją za pomocą katabolitu (sprzężenie zwrotne ujemne) - nadmiar produktu hamuje proteolizę białka. Krytyczne stężenie substratów, przy którym występuje znaczne wytłumienie proteolizy ,znane jest jako „wysycenie katabolitem”. Jako preparaty antykataboliczne stosowane są najczęściej tabletkowe hydrolizaty białek lub wolne aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach węglowych - BCAA (leucyna, izoleucyna, walina). Preparaty te podawane są najczęściej w porze okołotreningowej - przed i po treningu, a także przed snem i po przebudzeniu. Prowadzi to do wysycenia katabolicznego, co w efekcie łagodzi katabolizm wysiłkowy. Katabolizm poabsorpcyjny nasila się w trakcie snu, a więc w sytuacji, gdy następuje długa przerwa pomiędzy posiłkami.

BCAA odgrywają także rolę w przeciwdziałaniu tzw. zmęczeniu ośrodkowemu (zmęczenie psychiczne), które obniża zdolność wysiłkową w długotrwałych wysiłkach wytrzymałościowych. Wysoki poziom BCAA we krwi blokuje przechodzenie F-tryptofanu do mózgu. F-tryptofan jest potrzebny do syntezy mózgowego neurotransmitera serotoniny, która może tłumić ośrodkowy układ nerwowy i wywoływać objawy senności oraz zmęczenia.
Wiele aminokwasów stymuluje fizjologiczną syntezę i sekrecję hormonów anabolicznych, zwłaszcza insuliny (stymulacja aminokwasowa jest mechanizmem alternatywnym do stymulacji glukozowej), somatotropiny i adrenaliny.

#3 Tinek

Tinek

  Początkujący Forumowicz

 • Members
 • 43 postów

Napisano 04 sierpień 2009 - 18:31

Bardzo ciekawa sprawa. Przeszedłem niedawno na specjalną dietę, bardzo ograniczyłem tłuszcze. O aminokwasach mało wiedziałem, ale już pojmuję po co to wszystko jest. Kondycję na szczęście mam już dobrą, suplement się przydał, już na żaden ból ani na aminokwasy nie narzekam
Sport to zdrowie, póki mama się nie dowie ;)

#4 wert

wert

  Stały Bywalec

 • Members
 • 783 postów

Napisano 05 sierpień 2009 - 20:21

FAQ autorstwa Dariusza Szukały na temat aminokwasow rozgałezionych BCAA.

Jeżeli dobrze pamiętam to w miesięczniku "Kulturystyka i Fitness" była cała seria ciekawych artykułów p. Dariusza Szukały m.in o BCAA, HMB, Izolacie białka, Kreatynie itp. Wszystkie sponsorowane przez firmę Sportatut, przez co dawkowanie zawsze było na podstawie produktów OLIMP.

#5 sisqo

sisqo

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 18 postów

Napisano 17 maj 2010 - 22:45

A co powiecie na tą japońską mieszankę aminokwasów? Zawiera 17 aminokwasów i daje podobno niezłego kopa wytrzymałościowcom

#6 s050197

s050197

  Dumny Forumowicz

 • Members
 • 483 postów

Napisano 18 maj 2010 - 09:50

bcaa ma jeszcze jedną ważną zaletę - "łóżkową" -> nie tylko na bike'u można więcej ;-)

#7 sisqo

sisqo

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 18 postów

Napisano 18 maj 2010 - 10:53

Generalnie sportowcy mogę dłużej ;) i częsciej ;-)

#8 NEONATUS

NEONATUS

  Dumny Forumowicz

 • Members
 • 202 postów

Napisano 04 marzec 2012 - 21:40

Bardzo pożyteczny artykuł. Od ostatnich wakacji zacząłem przyjmować BCAA z Olimpu. Już pierwszego dnia zauważyłem różnice. Jeździłem pon-pt na staż zawsze tą samą trasą i każda górka wydawała się lżejsza, pokonywałem ją szybciej, a po dojechaniu na miejsce czułem się zdecydowanie mniej zmęczony. I nie opieram się tylko na własnych odczuciach, lecz i na liczniku oraz pulsometrze. W dni z suplementacja zawsze było szybciej i lżej. Nie zmieniałem diety, ani nic w rowerze, wiec to musi być efekt działania aminokwasów. Stosowałem znacznie mniejszą dawkę niż zaleca producent, tj. 6 gram zamiast zalecanych 10 g. Na 30 minut do godziny przed wyjazdem. I napewno jest to jedna z najtańszych albo i nawet najtańsza z odżywek jeśli by policzyc koszt na jedeń dzień stosowania. Nie chce mi sie faktury szukać, bo bym przeliczył i Wam napisał. Szczerze polecam.

#9 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 00:53

Po pierwsze - mniejsza dawka nic nie daje.
Po drugie- po co, ktoś kto jeździ rekreacyjnie bierze BCAA?
Po trzecie- opisane przez Ciebie podjazdy i progres wynikają z treningu a nie suplementacji.
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#10 marcingrychtol

marcingrychtol

  Wtajemniczony

 • Members
 • 1250 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 10:19

Raptor, jeśli dobrze zrozumiałem cały temat, NEONATUS biorąc to ma trzy korzyści. BCAA oddala zmęczenie psychiczne. Lepiej mu się uprawia sport, pewnie może robić to dłużej i to właśnie z tego drugiego są efekty. Więc mamy już dwie korzyści: przyjemność i efekty. Do tego pewnie standardowo dochodzi efekt placebo. Samo w sobie placebo to nic, ale wtedy ćwiczy się przyjemniej i z większym zapałem, a to z kolei daje efekty. Chyba Ci odpowiedziałem na wszystkie pytania.
Never underestimate the power of stupid people in large groups...
V-ka bez boostera jest jak kolarz bez rowera. O!ooooooooo0oooo000oOOoooKrosiaż Umysłów

#11 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 14:08

OK.. rozumiem.. W sumie dieta hoolywoodzka to też pójście na łatwiznę, tylko po co?

Jedyny "+" jaki może odczuwać to właśnie oddalenie zmęczenia psychicznego. Jako że jeździ rekreacyjnie, nie ma raczej opcji, aby dochodziło u Niego do procesów katabolicznych... Poza tym, gdyby jeździł bardziej ambitnie i byłaby potrzeba "brania" BCAA to bez pełnej dawki - nie nasycamy organizmu dostatecznie, aby zmniejszyć proces kataboliczny.
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#12 NEONATUS

NEONATUS

  Dumny Forumowicz

 • Members
 • 202 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 14:12

Po pierwsze - mniejsza dawka nic nie daje.
Po drugie- po co, ktoś kto jeździ rekreacyjnie bierze BCAA?
Po trzecie- opisane przez Ciebie podjazdy i progres wynikają z treningu a nie suplementacji.


Po pierwsze – przypuszczam Raptor że zalecana dawka 10 gram* odnosi się do kulturystów z wagą blisko sto kg którzy to katują kilka partii mięśni ciężkimi treningami na siłowni. Dla mnie z moją wagą te 6 gram spokojnie wystarcza.

Po drugie – przeważnie jeżdżę rekreacyjnie to fakt, ale gdy odbywałem trzy miesięczny staż, codziennie dojeżdżałem 30 kilometrów rowerkiem w jedną stronę w terenie lekko pagórkowatym. Ktoś powie że to nie wiele... zgadza się, ale biorąc pod uwagę to, że dojeżdżałem zwykłym 10-cio letnim góralem z najniższej półki cenowej, na ciężkiej stalowej ramie, w dodatku moja lekka nadwaga i do tego jeszcze często dla przyjemności jechałem na około, więc w obie strony wychodziło jakieś 85 km, co przy mojej marnej kondycji to już sporo. He he i jeszcze 8 godzin na nogach na stażu ciągle w ruchu, jak samochodzik. Po prostu nie dawałem rady, szukałem sposobu aby nie rezygnować z roweru i jednocześnie lepiej czuć się tak w trakcie i po wysiłku. Z pomocą przyszły mi informacje o BCAA na jakimś forum, zamówiłem i nie zawiodłem się.

Po trzecie – skoro to wynika z treningu i suplementacji, to jak tłumaczyć to że w dni bez suplementacji czułem się wypompowany, normalnie flak? A z sześcioma gramami aminokwasów było inaczej?

Dodam, że czasem przy zalecanej dawce 10 gram odczuwałem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ustąpiły przy sześciu gramach. Albo to kwestia przyzwyczajenia do przyjmowania BCAA.

*źródło http://www.olimp-sup.../?p=3&id=71&s=1

#13 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 14:33

Odpowiem krótko - EFEKT PLACEBO w Twoim przypadku. Tylko i wyłącznie. Poza tym progres treningowy i tyle. Jeżeli coś, to tak jak już pisałem - psychicznie lepsze nastawienie..
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#14 kundello

kundello

  Moderator

 • Members
 • 8182 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 14:37

Raptor, ciężko wywołać tak silny efekt placebo...
Myślę, że jednak niepełna dawka może wpływać dobrze na regenerację mięśni. Niektórzy potrzebują więcej, a inni mniej.
Czemu mniejsza dawka nic nie daje? Przecież to bez sensu.
Dołączona grafikareBike.pl serwis rowerowy Rzeszów

#15 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 15:18

BCAA powoduje, że sami się nie trawimy... Nie może dojść do procesów katabolicznych przy 80cio kilometrowej wycieczce, przejechanej w tlenie czy Iwszym progu - a zakładam, że turysta nigdy do beztlenu nie dochodzi...
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#16 marcingrychtol

marcingrychtol

  Wtajemniczony

 • Members
 • 1250 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 15:42

Raptor, weź ty no przeczytaj pierwsze dwa posty od PIRATa w tym temacie, a potem dopiero diagnozuj.
Never underestimate the power of stupid people in large groups...
V-ka bez boostera jest jak kolarz bez rowera. O!ooooooooo0oooo000oOOoooKrosiaż Umysłów

#17 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 15:50

" zapobiegają zmęczeniu ośrodkowego układu nerwowego podczas długotrwałej pracy mięśniowej " oraz " chronią włókna mięśniowe przed niekorzystnym procesem katabolizmu (rozpadu)."

I nadal utrzymuje, że plusy w jego wypadku poza efektem placebo to poprawa kondycji psychicznej..
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#18 marcingrychtol

marcingrychtol

  Wtajemniczony

 • Members
 • 1250 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 15:56

Odpowiem krótko - EFEKT PLACEBO w Twoim przypadku. Tylko i wyłącznie. Poza tym progres treningowy i tyle. Jeżeli coś, to tak jak już pisałem - psychicznie lepsze nastawienie..


To się zdecyduj czy "tylko i wyłącznie" placebo, czy też "psychicznie lepsze nastawienie" albo poprawa kondycji psychicznej (rozumiem to jako oddalenie zmęczenia psychicznego), bo to trzy różne rzeczy. Poza tym długotrwała praca mięśniowa to dla każdego inny wyznacznik. Każdy organizm ma inne limity i u jednego zmęczenie psychiczne wystąpi wcześniej, u drugiego później, a kto inny go w ogóle może nie zauważyć.

Użytkownik marcingrychtol edytował ten post 06 marzec 2012 - 15:59

Never underestimate the power of stupid people in large groups...
V-ka bez boostera jest jak kolarz bez rowera. O!ooooooooo0oooo000oOOoooKrosiaż Umysłów

#19 Raptor

Raptor

  Moderator

 • Members
 • 1028 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 16:10

Cytujesz coś i nawet nie przeczytasz? Napisałem o efekcie placebo i dorzuciłem opcje, że możliwe jest również lepsze nastawienie psychiczne.. czego nie rozumiesz?
http://www.web-star.org <<-- tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, reklama, grafika.. :)

#20 kundello

kundello

  Moderator

 • Members
 • 8182 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 16:46

4. Czy BCAA mogą wydłużać pracę mięśniową?

Bezsprzecznie, i to nie tylko na zasadzie zwiększania odporności psychicznej, ale także usprawniania przemian energetycznych. Gdy na skutek długotrwałej pracy mięśniowej poziom glikogenu w mięśniach obniża się, BCAA są intensywnie utlenianie i stanowią podstawowe źródło energii. Zaznacza się to szczególnie podczas wysiłków trwających powyżej 90 min.

I takie objawy miał Neonatus. Nie wiem gdzie tu jest efekt placebo.
Dołączona grafikareBike.pl serwis rowerowy Rzeszów
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych