Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

[SIODELKO] Ergonomiczne Author Niobi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 10 maj 2008 - 14:26

Mialem poprzednio zelowe pelne siodelko i nosilo mnie, zeby kupic sobie ergonomiczne. Kupilem o dosc podobnym ksztalcie -- Author Niobi.

PLUSY:
+ wygodnie sie jezdzi
+ psychologia dziala czyt. "mam prozdrowotne siodelko"
+ sympatyczny ksztalt, dobrze sie za nie chwyta, zeby rower przestawic
+ rozsadna cena

MINUSY:
- wolna jazda wchodzi w 4 litery
- wyciecie moglobyby byc 2 razy dluzsze, i tak i tak jest juz tam wglebienie
- faceci: moze spowodowac uraz podczas spokojniejszej jazdy

Mimo, ze w dotyku jest dosc twarde, cala konstrukcja nieco sie ugina, wiec jesli przebieramy zwawo odnozami podczas jazdy (nie musi byc to Tour de France) siodelko jest bardzo wygodne i ja przynajmniej odczuwam przyspieszenie w porownaniu do poprzedniego (Selle Royal Xsenium). Jesli natomiast jadac matki z dzieckiem w wozku nas wyprzedzaja -- lepiej unikac tego siodelka, jechalem juz raz takim tempem i wrocilem z wycieczki caly obolaly.

2011 edit: Po 3 latach musze zweryfikowac swoja pozytywna opinie. Obolaly tylek to jedno, ale zdarzylo mi sie (3-4 razy) wrocic z banalnego i krotkiego wyjazdu z (de facto) sparalizowana meska czescia ciala (brak czucia). Problem w tym, ze wlasnie przez ten brak czucia z definicji nie czuje sie podczas jazdy, ze cos sie dzieje, dopiero kiedy schodzi sie z siodelka czuc martwy ciezar. Wydaje mi sie, ze jest to spowodowane tym, ze nosek siodelka jest zbyt waski i twardy, co przy wolniejszej jezdzie wlasnie moze miec taki niemily skutek. Ponad rok temu przestawilem sie na siodelko zelowe i nie mialem ani jednego takiego przypadku.

Tak wiec siodelko Niobi trzymam jako zapasowe, jezdzenie na nim uwazam (przynajmniej w swoim przypadku i stylu jazdy) za zbyt ryzykowne.

Załączone pliki

Użytkownik macias edytował ten post 04 kwiecień 2011 - 10:06

• PIRAT i asx lubią to
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

#2 golebiow6

golebiow6

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 22 postów

Napisano 06 marzec 2009 - 15:05

Pierwsze słyszę, by prędkość wpływała na wygodę siodełka :eek: ?!

#3 Peter105

Peter105

Wtajemniczony

• Members
  • 1231 postów

Napisano 06 marzec 2009 - 16:24

Jak ostro pedałujesz to może być Ci trochę niewygodnie :)
Moja Merida Kalahari
Moja Merida Road - sprzedana -> Bestia
A ja mam korbę na kwadrat, v-brejki i jakoś nie narzekam :P

#4 grochu

grochu

Wtajemniczony

• Members
  • 1014 postów

Napisano 06 marzec 2009 - 16:29

- wolna jazda wchodzi w 4 litery

Z tego co rozumiem to niewygodnie będzie przy wolnej jeździe...
każdy inny - wszyscy równi

#5 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 09:11

pierwsze słyszę, by prędkość wpływała na wygodę siodełka :eek: ?!

Zastanów sie przez chwile -- jesli ledwo co jedziesz to całym ciężarem spoczywasz na siodełku. Jeśli zasuwasz szybko, to tak na prawdę ledwo co siedzisz, bo cały Twój ciężar wchodzi w pedały (inna jest tez pozycja, bo środek masy ciała przesuwa się bardziej do przodu).

z tego co rozumiem to niewygodnie będzie przy wolnej jeździe...

Tak jest.
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

#6 Robert_gtw

Robert_gtw

Stały Bywalec

• Members
  • 686 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 14:34

mnie by na takim siodełku szlag trafił jeśli było by mi wygodnie na nim tylko przy szybkiej jeździe hehe

wyobraźmy sobie sytuacje zrobiłeś kilkadziesiąt kilometrów po lesie po ciężkim terenie i masz 30 km do domu ale jesteś wykończony... nie dość że nie masz sił to jeszcze siodełko Ci wchodzi w 4 litery... tylko jedziesz w miarę swoich możliwości tempem wycieczkowym do domu :D

poza tym..

myślę że dobór siodełka to indywidualna sprawa a jeżeli nawet " niewygodne siodełko" dobrze wyregulowane może okazać się dość wygodnym hehe

#7 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 08 marzec 2009 - 08:26

Oczywiście, ze siodelko to indywidualna sprawa, ale tak w ogóle wątpie, aby istnialo komfortowe siodełko do obu typów jazdy. Po prostu gdzieś tam wybierasz złoty środek i akceptujesz fakt, ze im dalej od tego złotego środka tym mniej komfortowo się siedzi.

Proszę o używanie polskich znaków w swoich wypowiedziach / Wełniak

#8 Bikorexia

Bikorexia

Stały Bywalec

• Members
  • 547 postów

Napisano 08 marzec 2009 - 13:49

Nie bardzo rozumiem jak siodełko może być wygodne tylko przy szybkiej jeździe. W tych warunkach wykonujemy mocny ruch "ciągnący" korbę co prowadzi do zwiększonego, naprzemiennego nacisku na kość kulszową itd. Mocne naciskanie na ramię korby drugą nogą wcale tego nie rekompensuje . Praktyka podpowiada więc co innego.

#9 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 08:24

@Welniak, dziekuje za uwage, niestety nie wszyscy sa mlodzi i zdrowi (nie wszyscy moga bezbolesnie naciskac kombinacje klawiszy jak alt+literka).

@Bikorexia, jesli siedzisz w spoczynku to jest to Twoje maksymalne obciazenie. Jadac szybciej opierasz sie w wiekszym stopniu na pedalach, wiec Twoja masa w mniejszym stopniu opiera sie na siodelku.

#10 grochu

grochu

Wtajemniczony

• Members
  • 1014 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 16:57

@Bikorexia, jesli siedzisz w spoczynku to jest to Twoje maksymalne obciazenie. Jadac szybciej opierasz sie w wiekszym stopniu na pedalach, wiec Twoja masa w mniejszym stopniu opiera sie na siodelku.

Nie bardzo rozumiem jak siodełko może być wygodne tylko przy szybkiej jeździe. W tych warunkach wykonujemy mocny ruch "ciągnący" korbę co prowadzi do zwiększonego, naprzemiennego nacisku na kość kulszową itd. Mocne naciskanie na ramię korby drugą nogą wcale tego nie rekompensuje . Praktyka podpowiada więc co innego.

Poniekąd oby dwoje macie racje...
Niewygodnie może być przy wolnej jeździe gdyż sylwetka jest prosta i cały ciężar ciała idzie na tyłek,
Wygodnie może być przy szybkiej i sportowej jeździe jesteśmy pochyleni, gdyż duża część naszego ciężaru idzie przez ręce na kierownice
Ale przy szybkiej i dynamiczniej jeździe może być również niewygodnie... kiedy? gdy mamy SPD, wtedy występuję ten ruch ciągnący w górę, a więc dociskający do siodełka. Rozumiem, że Macias nie ma SPD, dlatego przy zapieprzaniu go nie boli (?)

#11 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 08:07

Ale przy szybkiej i dynamiczniej jeździe może być również niewygodnie... kiedy? gdy mamy SPD, wtedy występuję ten ruch ciągnący w górę, a więc dociskający do siodełka. Rozumiem, że Macias nie ma SPD, dlatego przy zapieprzaniu go nie boli (?)

Nie mam SPD, ale znowu fizyka -- jezeli cos ciagniesz do gory, to jak moze miec to wplyw na docisk siodelka?

|
|
v
~
^b
|
|
=
a

a to sila z jaka ciagniesz pedal, b to ciezar. W jaki sposob zwiekszanie sily a powoduje zwiekszenie b?

= pedal
~ siodelko
^v groty "strzalek"

Jedyna mozliwosc to ta, ze jadac na maksa przerzucasz ciezar z lewa na prawo, zeby nacisk na pedal bym maksymalny. Nie jezdzilem w takim stylu zbyt dlugo, ale nie zauwazylem tu mankamentow.

milego dnia, hej

#12 golebiow6

golebiow6

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 22 postów

Napisano 14 marzec 2009 - 15:26

Nie mam SPD, ale znowu fizyka -- jezeli cos ciagniesz do gory, to jak moze miec to wplyw na docisk siodelka?

|
|
v
~
^b
|
|
=
a

a to sila z jaka ciagniesz pedal, b to ciezar. W jaki sposob zwiekszanie sily a powoduje zwiekszenie b?

milego dnia, hej

A trzecią zasadę dynamiki znasz?
"Trzecia zasada dynamiki - zasada równej akcji i reakcji: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą FBA(akcji), to ciało B działa na ciało A siłą FAB(reakcji) o tej samej wartości, lecz przeciwnie skierowaną"

"łopatologicznie": jak ciągniesz pedał do góry z pewną siłą, to z taką samą siłą + twoja masa, dociskasz swój tyłek do siodełka

BTW:
Czyli Twoim rozumowaniem siodełko jest wygodne podczas "ostrej jazdy", znaczy to samo co: siodełko jest wygodne wtedy gdy na nim nie siadasz tylko opierasz się na pedałach i kierownicy. Zawsze wydawało mi się, że siodełko jest wygodne, jeśli się na nim wygodnie siedzi...

#13 grochu

grochu

Wtajemniczony

• Members
  • 1014 postów

Napisano 14 marzec 2009 - 20:48

A trzecią zasadę dynamiki znasz?
"Trzecia zasada dynamiki - zasada równej akcji i reakcji: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą FBA(akcji), to ciało B działa na ciało A siłą FAB(reakcji) o tej samej wartości, lecz przeciwnie skierowaną"

"łopatologicznie": jak ciągniesz pedał do góry z pewną siłą, to z taką samą siłą + twoja masa, dociskasz swój tyłek do siodełka

BTW:
Czyli Twoim rozumowaniem siodełko jest wygodne podczas "ostrej jazdy", znaczy to samo co: siodełko jest wygodne wtedy gdy na nim nie siadasz tylko opierasz się na pedałach i kierownicy. Zawsze wydawało mi się, że siodełko jest wygodne, jeśli się na nim wygodnie siedzi...

I wszystko wyjaśnione. Czyli ja i bikorexia mamy racje :P btw - wiadomo że siodelko jest ZAWSZE wygodne gdy się na nim nie siada... jest tak wygodne, że aż się go nie czuje :D

#14 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 15 marzec 2009 - 08:42

Czy dobrze rozumiem, ze w spd juz sie nie naciska na pedaly, tylko wylacznie ciagnie pedaly do gory?

Mi sie siedzi wygodnie na fotelu. Jednak gdybym tenze fotel zamontowal na rower, niewygodnie by sie jechalo. Widziales kiedys biegaczy, ktorzy biegaja z fotelami? Widziales kiedys rower miejski i jego siodelko?

Nie wiem co wzbudza takie kontrowersje -- sam podales prawidlowe rozwiazanie tuz powyzej, tylko wzdragasz sie przed jego zaakceptowaniem. Siodelko rowerowe nie jest do siedzenia w tym samym sensie co krzeslo -- musi pogodzic dwie sprzeczne rzeczy, stanowic podparcie dla rowerzysty a jednoczesnie nie przeszkadzac w poruszaniu nogami.

Najwygodniejsze siodelko do ostrej jazdy to brak siodelka, najwygodniejsze siodelko w czasie spoczynku to kanapa. W zaleznosci od najczesciej stosowanych typow przejazdu dobieramy siodelko miedzy tymi dwoma ekstremami. Nie istnieje jedno uniwersalne siodelko, ktore bedzie dobre na wszystkie mozliwe dystanse oraz na wszystkie mozliwe predkosci.
W sklepach znajdziesz zywy dowod tego co mowie -- poczynajac od siodelek miejskich do szosowek powinienes zauwazyc, ze siodelka sie zwezaja. Ciekawe czemu?

Proponuje EOT bo nie mam czasu na takie oczywistosci. Jesli ktos lubi posiedziec wygodnie na rowerze, proponuje mu, aby unikal tego siodelka, kupil sobie siodelko od miejskiego roweru. Bedzie zapewne szczesliwy, ze mu sie tak super wygodnie siedzi (bo i prawda).

#15 golebiow6

golebiow6

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 22 postów

Napisano 15 marzec 2009 - 10:27

Czy dobrze rozumiem, ze w spd juz sie nie naciska na pedaly, tylko wylacznie ciagnie pedaly do gory?

Nie rozumiesz. Nikt tak nie napisał.

#16 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 16 marzec 2009 - 08:05

Nie rozumiesz. Nikt tak nie napisał.

Rozumiem. Zwrot sily wywieranej na pedaly jest zgodny ze zwrotem sily grawitacji. To oznacza, ze Ty jako rowerzysta musisz sie zdecydowac w jakim stopniu chcesz siedziec siedziec a w jakim pedalowac. I to tez oznacza, ze nie ma reakcji dociazajacej siodelko (stad bylo moje pytanie -- dociazanie byloby gdyby pedalowanie polegalo na wyciaganie pedalow w gore).

Pozostanmy przy obserwacji z zycia wzietej -- ksztalt siodelek jest tu chyba najwymowniejszy.

Pozdrawiam serdecznie

#17 golebiow6

golebiow6

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 22 postów

Napisano 16 marzec 2009 - 09:14

Ok skończmy już tą polemikę, bo do niczego nie doprowadzi, a stworzy tylko bałagan w wątku :)

Tak, kształt siodełka ma zasadnicze znaczenie.
Pozdrawiam

#18 U1203mi

U1203mi

Dumny Forumowicz

• Members
  • 267 postów

Napisano 20 marzec 2016 - 17:51

Super pomysł! Sama bym nie wpadła na to, żeby tak rozwiązać ten problem.

USR011203 - Coś dla Ciebie: http://www.biznesmam...&p=36914#p36914

#19 U1203mi

U1203mi

Dumny Forumowicz

• Members
  • 267 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 11:49

Bardzo fajny wątek. Szukałem długo rozwiązania moich zagwostek i w końcu pomogliście. Dziękuję serdecznie!

Ubot3030 - To jest dobry temat: http://forum.polki.p...356#post1078356

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych