Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Suplementacja!

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 Boo

Boo

Wtajemniczony

• Members
  • 1770 postów

Napisano 17 kwiecień 2008 - 12:07

suplementów w których skład wchodzą naturalne ekstrakty i wyciągi roślinne nie można nazwać sztucznymi.

Niestety można :( To typowy chwyt marketingowy - "naturalne ekstrakty" nic nie oznaczają, skoro i tak są związane chemią na jakiejś "sztucznej" bazie tabletki. Cukierki też zawierają wyciągi roślinne co nie czyni ich zdrowymi ;)

Dawno temu było też modne hasło "zawiera 100% sok owocowy" - owszem, trochę stuprocentowego soku, ale rozcieńczonego wodą - co nie zmienia prawdziwości tego sloganu reklamowego. A widząc coś takiego ludzie od razu dopowiadają sobie że to musi być zdrowe :)
"Towarzystwo poszukujących prawdy jest nieskończenie lepsze niż tych, którzy wierzą że ją znaleźli" T. Pratchett

#22 Jagodzianka

Jagodzianka

Dumny Forumowicz

• Members
  • 143 postów

Napisano 17 kwiecień 2008 - 16:13

Obecnie producenci suplementów (mam tu na myśli dobre firmy typu Phytohem) odchodzą od formy tabletkowej suplementów aby wyeliminować substancje chemiczne. Tam gdzie to możliwe (witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, wyciągi) stosowana jest metoda próżniowego zamykania np. ekstraktów w kapsułkach, które są robione na bazie żelatyny bądź substancji pochodzenia roślinnego. Natomiast wewnątrz kapsułek znajdują się ekstrakty, których trwałość jest zwiększana przez dodatek wyciągu z zielonej herbaty zamiast np kwasu askorbinowego jakos antyutleniacza.
no to jedziemy z nimi, panowie... :cool:

#23 Bikorexia

Bikorexia

Stały Bywalec

• Members
  • 547 postów

Napisano 17 kwiecień 2008 - 17:34

Popieram. Prawdą jest jednak, że 80%(jeśli nie więcej) obecnych na rynku suplementów witaminowo-miineralnych jest delikatnie mówiąc mało wartościowa.
Odnośnie używanie supl. wszelkiej postaci należy pamiętać, że:
- uzupełniamy nimi jedynie obszary jakich nie pokrywa codzienna dieta
- ze względu na skondensowaną formę łatwo jest sobie zaszkodzić
- jeszcze łatwiej kupić tandetę/i/lub/placebo ;-)
- najłatwiej jednak spowodować sobie deficyt uprawiając sport w świecie przetworzonej, chemicznej żywności :-D

#24 Jagodzianka

Jagodzianka

Dumny Forumowicz

• Members
  • 143 postów

Napisano 18 kwiecień 2008 - 09:21

...
- najłatwiej jednak spowodować sobie deficyt uprawiając sport w świecie przetworzonej, chemicznej żywności :-D

Właśnie! i z deficytami to jest tak, że póki organizm młody i silny to nie będą one dawały się we znaki wyraźnie (chyba, że nas złapie jakieś choróbsko, wtedy będziemy dłużej się z tym męczyć) ... a dopiero za parę, paręnaście lat będziemy za nie pokutować różnego rodzaju chorobami, schorzeniami itp.

Więc ludzie zwracajcie uwagę na to co jecie i dbajcie o dietę w miarę możliwości, żeby zawsze móc pedałować :D !!!
(i nie mówię tu o suplementach)

#25 shaft

shaft

Stały Bywalec

• Members
  • 563 postów

Napisano 18 kwiecień 2008 - 12:08

koncerny farmaceutyczne i szczere intencje niesienia pomocy? rownie dobrze mozna mieszkac z psychopata niby koles jest w porzadku tylko czasem lubi sobie rzucic w kogos siekera ;)
..i siódmego dnia Bóg stworzył hopę.

#26 PIRAT

PIRAT

Administrator BikeForum.pl

• Administrators
  • 622 postów

Napisano 18 kwiecień 2008 - 15:27

Bikorexia istnieje duża różnica pomiędzy suplementami, a odżywkami.

Jagodzianka w Twoim zawodzie ostatnimi czasy za dużo jest odżywek/suplementów/preparatów, a to tylko z jednego powodu, bo tutaj są wielkie pieniądze i wszystkich dietetyków nakierowuje się właśnie w tym kierunku.

Ludzie lubią łyknąć jedną tabletkę na odchudzanie zamiast pomęczyć się godzinę na rowerze, druga na efektywniejsza naukę w 5 minut zamiast posiedzieć nad materiałem 30min., trzecią na lepszy sen, czwartą na większą siłę, piąta na przyszłość bo ponoć się przyda.
Dla ludzi łykanie tabletek jest wygodne, a firmy zarabiają na tym wielkie pieniądze.

Wszystkie magazyny/gazety typu KiF, SdF, Fitness, Shape, Zdrowie itp., tysiące ich na rynku piszą zawsze pozytywnie o wszystkich preparatów - ale to tylko z jednego powodu, bez tych preparatów te gazety by nie istniały - jedni są od drugich zależni.

Owszem, są dobre suplementy ale nie popadajmy w przesadę, to jest niewielka garstka starych sprawdzonych od lat, a od lat wynajduje się coraz to nowsze formy których tak naprawdę nic nie różni, a jeśli nawet to parę %, a portfel już kilkadziesiąt procent.

###
W życiu jak i sporcie dieta zawsze będzie mieć 80%, a odżywki/suplementy 20%. I trzeba pamiętać od tym, że zawsze na pierwszym miejscu będzie dieta i nigdy nie zastąpimy jej suplementami/odżywkami - to tylko dodatek!
(dodatek o którym dużo się piszę bo stoją za tym wielkie pieniądze)

#27 Jagodzianka

Jagodzianka

Dumny Forumowicz

• Members
  • 143 postów

Napisano 18 kwiecień 2008 - 17:46

Piracie oczywiście masz racje!

Jednak nikt mnie nie ukierunkowywał na stosowanie w każdym przypadku ton suplementów. Zaleca się je tylko, w niektórych przypadkach... a takimi "przypadkami" są np. niektóre choroby (cywilizacyjne), które zamiast leczyć jakimiś lekami, hormonami czy innymi "lekarskimi" sposobami można wyleczyć dietą, regularną aktywnością fizyczną i wspomagać to leczenie suplementacją. Nie powiesz mi, że nie jest to lepsza droga niż faszerowanie lekami. Kolejnym przypadkiem, w którym zaleca się stosowanie suplementacji, jest regularne uprawianie intensywnego wysiłku fizycznego, przy którym bardzo ważne jest np. dostarczanie odpowiedniej ilości białka (aminokwasów) i uzupełanianie witamin i minerałów.

Zgadzam się z Tobą w 100%, że nie da się zastąpić regularnego wysiłku fizycznego żadnymi preparatami i faktem jest, że ludzie lubią pójść na łatwiznę, ale ja nie o takich osobach mówię. Całe forum tworzy grupa ludzi, którzy raczej nie próżnują jeśli chodzi o wysiłek fizyczny :)

Jeśli chodzi o czasopisma, które przytoczyłeś to nie czytam ich, tam rzeczywiście na każdej stronie jest reklama innego preparatu. To co piszę tutaj opieram na wiedzy ze szkoły i publikacjach naukowych dotyczących suplementacji, wspomagania oraz profilaktyki zdrowotnej.

Ilość dobrych suplementów na rynku jest rzeczywiście znikoma. Dla tego ze wszystkim trzeba uważać. A jeśli chodzi o pieniądze to niestety nie unikniemy tego, że firmy produkujące suplementy tak jak wszystkie inne firmy na świecie chcą zarabiać :( (takie życie)

Troszkę zmodyfikowałabym te procenty i włączyła regularną aktywność fizyczną :P
powiedzmy dieta 50 %, aktywność fizyczna 30%, suplementacja 20% chociaż te procenty dla każdego będą wyglądać inaczej.

#28 PIRAT

PIRAT

Administrator BikeForum.pl

• Administrators
  • 622 postów

Napisano 18 kwiecień 2008 - 17:57

Troszkę zmodyfikowałabym te procenty i włączyła regularną aktywność fizyczną :P
powiedzmy dieta 50 %, aktywność fizyczna 30%, suplementacja 20% chociaż te procenty dla każdego będą wyglądać inaczej.

Jagoda, cieszy mnie Twoje poważne podejście do tematu i to, że jest ktoś taki na naszym rowerowym forum :)

W tych procentach głównym wyznacznikiem oczywiście będzie CEL. Bo co innego redukcja wagi, a siła...

Ale jeśli już odnosząc się do Twoich proporcji to zaproponuję również regenerację bo to główny czynnik sukcesu. (a i tutaj jest sporo 'wspomagania').

Niektórzy łączą pojęcie regeneracji z treningiem - to pokazuje jak ona jest ważna :)

#29 Jagodzianka

Jagodzianka

Dumny Forumowicz

• Members
  • 143 postów

Napisano 19 kwiecień 2008 - 10:27

Regeneracja jest chyba nawet najważniejsza :)
bo przecież np. trening oporowy (którym, może być też jazda na rowerze) bądź wytrzymałościowy (długotrwała jazda), spowoduje destrukcję masy mięśniowej jeśli przed, po jak i w trakcie jego trwania nie dostarczymy odpowiednich składników do organizmu (dietą bądź suplemnetacją), które pozwolą nam zregenerować min. mięśnie.

Myślę, że można się pokusić o stwierdzenie, że głównym celem diety (odżywiania) i suplementacji jest regeneracja. :P

#30 Bikorexia

Bikorexia

Stały Bywalec

• Members
  • 547 postów

Napisano 19 kwiecień 2008 - 14:09

Oczywiście, a ścislej mówiąc celem każdego treningu jest adaptacja do większych wysiłków poprzez nadkompensację uzyskiwaną podczas regeneracji.

Zabiorę jeszcze ostatni raz głos w tym temacie aby sprecyzować swoje stanowisko wobec suplementów wypraktykowane na przestrzeni lat. Odnosi się głównie do treningu siłowego.

Suplement oznacza uzupełnienie. Można poprowadzić podział "suplementy" uzupełniające witaminy, mikroskładniki oraz odżywki - uzupełniające makroskładniki (BWT). Dla mnie jest on jednak sztuczny i zupełnie nic nie znaczący bowiem wszystkie sa de facto suplementami. Lub też obiema naraz: np. odżywki białkowe wzbogacone witaminami i peptydami l-glutaminy itd. Z drugiej strony weźmy np. spirulinę suplement w czystej postaci jednak składa się głównie z aminokwasów.

Do rzeczy, pewnie pogląd ten nie będzie zbyt popularny ale z wyjątkiem odżywki białkowej i może omega-3 wraz z helatowaną multiwitaminą uważam, że suplementy są dla zaawansowanych.
Składniki takie jak: CLA, ALC, wszelkiego rodzaju spalacze i dalej poprzez cięższe jak kretyna, "boostery" bilansu azotowego (o niechlubnej farmokologii nie wspominając) pozwalają w pewnych przypadkach na przełamanie fizjologicznych barier i zwiększenie swoich osiągnięć o może 5-7% w stosunku do perfekcyjnego treningu.

O ile ktoś zaczyna swoją przygodę z treningiem o WIELE wprost bez porównania lepszy efekt o wzięcia kolejnej pastylki da mu poprawa techniki, właściwa rotacja obciążeń i pułapu kalorycznego. Szczególnie istotna jest znajomość swojego organizmu, gospodarki insulinowej, systematyczność. W końcu odstawienie Coli i/lub ohydnego pączka pozwalana często zwiększyć efektywność naszego treningu(tu mowa o redukcji ;-) o kilkaset procent ;-D

Reasumująć gro supl. należałoby porównać do wisienki na torcie - to tylko skromne dopełnienie podstaw + niemały efekt psychologiczny.
Warto też obalić mit 100% naturalności jako panaceum. Moim zdaniem odżywki lepiej od tradycyjnego jedzenie sprawdzają sie przed i po treningu. Pozostałe posiłku mogą i powinny być "naturalne". O ile ktoś nie ćwiczy siłowo lub ćwiczy aerobowo nieprofesjonalnie (np. rowerowe hobby) może w ogóle o nich zapomnieć.

#31 Jagodzianka

Jagodzianka

Dumny Forumowicz

• Members
  • 143 postów

Napisano 21 kwiecień 2008 - 12:29

Znalazłam pewne szokujące dane dotyczące tego ile witamin na przełomie lat "uciekło" z niektórych warzyw i owoców. Dla zainteresowanych :)

Załączone pliki

• PIRAT i wert lubią to

#32 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1758 postów

Napisano 03 grudzień 2010 - 14:06

Mam pewne zapytanie, odkopię to aby nie tworzyć nowego tematu nie potrzebnie skoro ten porusza zagadnienie o które chcę zapytać - czy ktoś z państwa tu zgromadzonych spotkał się kiedyś z taką odżywką jak Nutrend Regener?

Jak działa, ktoś ma jakieś wrażenie z korzystania z tego suplementu? Szukałem po google i forum lecz nie za dużo znalazłem... Trener polecał mi ją w celu odbudowywania organizmu po każdym treningu? Chciałbym się dowiedzieć czy warto ją zakupić za 56zł (porcja starcza na miesiąc) :confused:
I'm Going To Show You How Great I Am
Giant XTC / RS Reba RL / XTR / XT / SLX / LX - maszyna!

#33 lopek77

lopek77

Banned

• Banned
  • 336 postów

Napisano 15 grudzień 2010 - 23:12

Cos na ten temat... Dieta dieta ale wody w organizmie za malo nie moze byc http://www.bikeforum...ead.php?t=20028

Racja! Do tego wiele "suplementow" zawiera wypelniacze, ciezkie metale, niedozwolone i trujace substancje. Nie rozumiem po co wydawac kupe kasy aby sztucznie zaspokoic potrzeby organizmu. Czy my zyjemy na stacji orbitalnej ze nie mozemy siegnac po marchewke, banana, czerwone mieso badz inne zdrowe, pelne mineralow i witamin produkty?

Wszystkie potrzebne organizmowi substancje można przyjmować w rozsądnie ułożonej diecie w postaci "naturalnej". Nie trzeba bulić za piguły i wyciągi z żeń-szena żeby być zdrowym. Tyle że machina marketingowa nie czeka na popyt - zamiast tego sama go wywołuje ciągłymi reklamami coraz to dziwniejszych preparatów :) A ludzie też są leniwi i idą na łatwiznę biorąc garść pigułek do hamburgera zamiast układać posiłki z głową...

Nigdy nie stosowałem tzw. suplementacji, za to bardzo dokładnie podchodzę do planowania diety. Biorąc pod uwagę fakt że przez ostatnie 5-6 lat intensywnej jazdy kondycja bardzo mi wzrosła a najpoważniejszą chorobą było dwudniowe zapalenie gardła i katar (i to mimo jazdy zimą ;) ) uważam że dla zdrowia przy uprawianiu sportu żadna suplementacja niezbędna nie jest :)

Inną sprawą są zawodowcy, niech sobie biorą karnitynkę i inne "sportowe" suplementy, jednak od wspomagaczy treningu często już tylko krok do dopingu. Trzeba uważać ;)

Znalazłam pewne szokujące dane dotyczące tego ile witamin na przełomie lat "uciekło" z niektórych warzyw i owoców. Dla zainteresowanych :)

Sami sobie gotujemy ten los... Wymagamy ladnych plonow i w jak najnizszej cenie.
Tutaj wytlumaczenie czemu tak sie dzieje...
http://www.eioba.pl/...r_w_pokarmowych

#34 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1758 postów

Napisano 20 grudzień 2010 - 16:41

Ponawiam swe pytanie^^ Czy ktoś spotkał się z takim suplementem jak Nutrend Regener? Tutaj jest skład i opis tego produktu - prosiłbym kogoś o rozwinięcie tego składu i opłacalność inwestowania w ten specyfik?
I'm Going To Show You How Great I Am
Giant XTC / RS Reba RL / XTR / XT / SLX / LX - maszyna!

#35 Boo

Boo

Wtajemniczony

• Members
  • 1770 postów

Napisano 21 grudzień 2010 - 18:51

prosiłbym kogoś o rozwinięcie tego składu i opłacalność inwestowania w ten specyfik?

Nie opłaca się... 40 zł za 400 g, jedna porcja 75 g = 7,5 zł za porcję. A w porcji mamy sporo węglowodanów prostych (przydatne w trakcie wysiłku, ale po nim zdrowsze są cukry złożone), szczątkowe ilości białka (leucyna, izoleucyna, walina - BCAA, do tego arginina i glutamina to sensowne połączenie, ale co z tego jeśli jest ich za mało) i karnityny (przy takiej dawce zwykłe placebo), magnez (przydatny, ale łatwo uzupełnić go dietą), chrom i selen (nawet przy normalnej diecie szalenie trudno o niedobór tych mikroelementów, stąd nie ma potrzeby suplementacji), ogólnodostępne witaminki i miłorząb (fajne ziółko, ale też nie jest niezastapione).

Uwagę zwraca zawartość sodu - niby sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie, a taka zawartość to nie tragedia, ale mimo to niedobór sodu nawet wśród sportowców jest nieporównanie rzadszy niż szkodliwy dla zdrowia nadmiar. Ponownie - przy normalnej diecie suplementacja sodu jest niepotrzebna.

Zamiast tego opłacalniej zainwestować w BCAA w kapsułkach, lub zwyczajnie w argininę - bardzo przydatny aminokwas, ma udowodniony wpływ na przyspieszanie regeneracji powysiłkowej i wzrost możliwości tlenowych organizmu - ale przy suplementacji przynajmniej 3-4 g dziennie. Resztę składników można bez większych problemów uzupełnić przemyślaną dietą.

Użytkownik Boo edytował ten post 21 grudzień 2010 - 18:55

• kundello, swierzak i marcingrychtol lubią to
"Towarzystwo poszukujących prawdy jest nieskończenie lepsze niż tych, którzy wierzą że ją znaleźli" T. Pratchett

#36 grindz0ne

grindz0ne

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 47 postów

Napisano 09 luty 2011 - 09:43

Ja używam z ActivLab Tribuactive B6 motywuje nie tylko przy ciężkich wysiłkach typu dźwiganie ciężarów na siłowni ale też poprawia sprawność fizyczną i psychiczną. Człowiek po tym lepiej się czuję i jeśli ktoś ma pogorszenie samopoczucia związanego z pogodą jaka jest ostatnio to takie suple są wystarczające do poprawy kondycji i podwyższenia swojej motywacji do ćwiczeń jak i jazdy MTB itp.
Kupiłem je z ciekawości i naprawdę po kilku kapsułkach poczułem zmianę i wpływ na mój organizm.

#37 Bikorexia

Bikorexia

Stały Bywalec

• Members
  • 547 postów

Napisano 09 luty 2011 - 11:41

Tak właśnie myślałam sądząc po nazwie tego specyfiku, że to tribulus :) Masz zamiar do końca życia włączyć go do diety ? Co stanie się poziomem teścia po zakończeniu suplementacji ?

W kwestii suplementacji mogę się zgodzić z Boo tylko warunkowo. Przede wszystkim to zależy od dyscipliny. Tam gdzie przyrosty masy i siły nie są najważniejsze rzeczywiście można obyć się dietą. Oczywiście nie może (nie powinna) być to dieta ułożona z tego co można kupić bez problemu w każdym sklepie, trzeba się naprawdę postarać o dobre źródła. Większość produktów odpada z definicji ze względu na proporcje makroskładników, obecność tłuszczy trans, rafinację itp, itd. Pozostałe ze względu na ekstensywne, jałowe warunki upraw i przetwórstwo. Temat był wielokrotnie wałkowany więc nie będę się powtarzać.

Natomiast jeśli trzeba dostarczyć więcej białka to nie wyobrażam by okupić to spożyciem kilograma solanek z nastrzykniętego mięsa, skrobiami, wypełniaczami na odpadach metablicznych po antybiotykach kończąć. To samo z witaminami, jeśli ceną za spożycie dziennej dawki ma być rosnąca ilość zjadanych pestycydów, azotanów to jak najszybciej wypada szukać innego źródła łącznie z błonnikiem i solami mineralnymi.

Z drugiej strony jedyne suplementu bez których nie wyobrażam sobie solidnego siłowego treningu to porządna odżywka białkowa, dobre (przyswajalne)witaminy+minerały i omega-3(uważając na metale ciężkie i PCB). Reszta suplementów może być tylko pomocna i to też w zasadzie tylko trenującym z dużym stażem ! Naprawdę, im ktoś jest bardziej początkujący tym mniej suplementów(nieporównywalnie mniej niż sugerują reklamy i producenci !!!) mu potrzeba,a więcej wiedzy i konsekwencji. Najlepiej przez pierwsze 3-5 lat skupić się na podstawach.

Użytkownik Bikorexia edytował ten post 09 luty 2011 - 11:45

#38 grindz0ne

grindz0ne

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 47 postów

Napisano 09 luty 2011 - 14:40

Bikorexia Właśnie nie mam zamiaru tego brać do końca życia !! bez przesadyzmu :D Od kilku miesięcy ćwiczę na siłowni a kolega który miał więcej wiedzy na temat suplementów polecił mi ten środek ze względu na działanie pożądane oraz stosunkowo niską cenę za 90 kapsułek 32zł.;) Za niedługo mi się skończą i raczej przerwę ich branie i postaram się o lepiej sprecyzowaną dietę. :)

#39 Majka

Majka

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 6 postów

Napisano 16 luty 2018 - 14:25

Ja suplementuję witaminę D i magnez. Wyraźnie czuję się lepiej gdy je zażywam :)

#40 merrylou

merrylou

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 42 postów

Napisano 10 maj 2018 - 13:07

Ja używam  suplementów które wspomagają trening , oczywiście nie cały czas, ale w razie potrzeby Zobacz sobie tą stronkę  https://fitmuscle.pl/

, ja tam zamawiam, poczytaj sobie też informacje na temat poszczególnych suplementach - jest tam bardzo dużo przydatnych informacji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych