Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ulepszenie roweru XC pod bardziej agresywną jazdę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 szczecinmtb

szczecinmtb

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 11 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 03:21

Witam serdecznie,

Postaram się konkretnie bez zbędnego spamu, posiadam następujący rower, identyczna specyfikacja:

Jest jedno ale, rama to 21, koła 27.5. (opony smart sam schwalbe)

Mój wzrost 186cm, waga 74kg.

Nie mam możliwości zwrotu roweru a dopiero teraz uświadomiłem sobie że rama jest troche zbyt duża, rower kupiłem z myslą o górskiej jeżdzie, typowe XC, aczkolwiek aktualnie moje zjeżdzanie jest bardziej agresywne i można powiedziec ze zakochałem się w bardziej agresywniejszych ostrzejszych zjazdach, wygibasach itd, stąd długa górna zbyt DŁUGA rama mnie troche ogranicza, nie mam środków na kupienie nowego roweru typowo jakiegoś hardtaila typu dartmoor hornet lub w ogole full/enduro.... dlatego z powodów sentymentalnych, to mimo ze jezdze na rowerze dopiero pare miesiecy i czuje ze jest troche ograniczenie w kontroli przedniego koła oraz zbyt pochylona pozycja to stwierdziłem oraz polecono mi skrócenie mostka (aktualnie 100mm) na krótszy oraz wymiana kierownicy na szerszą ( o ile to potrzebne bo jest 670mm).

Moja szerokość barków mieżąc od boków to tylko 54cm, wiec wydaje mi sie że 67cm kierownica jest idealna, ale co ja sie tam zdam - kto pyta nie błądzi. Podobno mniejszy mostek potrzebuje szerszej kierownicy by lepiej kontrolowac przednie koło i ogólnie sterowanie.

Moje cele:
-lepsza zwinność której teraz nie mam z powodu zbyt długiej ramy
-lepsza kontrola na zakrętach z bardzo dużą prędkością, bo na wolniejszej predkosci to niewazny jaki sprzet i tak bym skręcił
-nie jestem zawodowcem aczkolwiek mam duza zajawkę i jestem osobą szaloną która lubi adrenaline zjezdzajac po nierównym terenie i skręcając na lewo i prawo, gdzie aktualnie mój rower jest bardziej typowym czołgiem który co najlepiej lubi to rozpędzic się i jechac prosto jak nie wiadomo kto.
- mniej pochylona pozycja, nawet z powodów zdrowotnych bo mam skrzywienie w odcinku ledzwiowym i az tak jak leze na (chociaz nie jest to pozycja lezaca jak na szosie) to bola mnie po prostu plecy, nie mowiac o kolanach z powodu przesunietego siodelka do przodu.
-mniejszy mostek i ewentualnie jezeli potrzebna szersza kierownica zagwarantowała by mi powiedzmy -5cm które mógłbym wykorzystac na cofniecie siodełka do tyłu - ból kolan by znikł - poprawcie mnie jesli sie myle

Pytanie podstawowe, czy ma to jakikolwiek sens? Jezeli rower faktycznie traktuje bardziej pod zabawę na górskie terenowe zjazdy po single trackach itd z zachowaniem tej delikatnosci bo wiadomo rower to nie full... aczkolwiek sprzet uwazam ze ma dobry oprocz tej ramy cieniowanej...

Kolejne pytanie, bo moze akurat, czy ktos nie chcialby wymienic sie ramą na 19stke?

Pytanie ostatnie bo jak zwykle sie rozpisałem mimo ze zawsze staram sie pisać konkretnie, to czy podany mostek oraz propozycje kierownicy są odpowiednie? Nie przepłacam nic? Fundusze mam ograniczone - nie bede ukrywał:

Kierownica albo 760mm albo 800mm (i dopłata za 10-20zl w sklepie) zeby ją ewentualnie skrócic 

Z góry serdecznie dzięki za jakiekolwiek wypowiedzi, zapraszam oczywiscie do dyskusji na temat roweru i próbie ulepszenia go pod bardziej agresywną kontrole poprzez skręty, nie mówiąc juz o tym że moim marzeniem było zawsze jeżdzenie a pierw nauka jazdy na tylnim kole, co teraz troche jest trudne bo nawet ledwo co sie moge wybic przednim kołem zjeżdzając z krawężnika....

Fajnie jakby mi ktos powiedział jakie długości mostka będa dla mnie odpowiednie bazujac na zbyt duzej ramie która mam, moze powinienem jednak celować w 30mm, a moze jednak minimum 70mm, z kierownicą podobne pytanie, choć na szczescie kierownice jeszcze sobie moge skrócić...

W razie co prosze pytać!  ;)

#2 SerQ

SerQ

Dumny Forumowicz

• Members
  • 339 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 10:22

Krótszy mostek powinien poprawić kontrolę nad rowerem bez dwóch zdań. Co do kierownicy odnoszę wrażenie, że szerokość 760 powinna wystarczyć, przy szerszym rozstawie dłoni (np. 800 mm) wydaje mi się, że panowanie nad rowerem może być nieco utrudnione. Mogę się mylić, to są tylko moje odczucia, miałem kiedyś możliwość jazdy rowerem z kierownicą 800 lub coś koło tego i jakoś mi to nie przypadło do gustu, szczególnie jeśli chodzi o szybsze zakręty.

#3 szczecinmtb

szczecinmtb

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 11 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 23:06

Mysle nad rozmiarem, bo owszem rama jest za dluga lekko ale tez nie chce bym przez krótki mostek mial gorsza kontrole, zeby kierownica czasem nie byla bardziej nerwowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych