Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Z której strony kierownicy oświetlenie (i ewentualnie licznik)?

Lampa licznik lewa prawa kierownica preferencje zasady powody

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 stormag

stormag

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 24 postów

Napisano 09 październik 2016 - 22:12

Jakie są Wasze preferencje? Czy znacie jakieś dobre powody, żeby przednią lampę i ewentualnie licznik zamontować z którejś strony?

Z jednej strony słyszałem, żeby światło (przy ruchu prawostronnym w danym kraju) lepiej montować po lewej, żeby jadący z przeciwka, mijając nas, podświadomie zachowywali większy dystans. Z drugiej - w końcu znając jakość poboczy w kraju, może lepiej dokładniej oświetlać miejsce, gdzie jezdnia traci swoją szlachetną nawierzchnię.

Osobiście montowanie wszystkiego po prawej stronie, jako osobie praworęcznej, wydaje mi się naturalniejsze dla sprawniejszej obsługi (przy liczniku to dość oczywiste), ale przecież jadąc rowerem raczej nie klikamy co chwilę w przyciski na lampie?

#2 Slovakov

Slovakov

Wtajemniczony

• Members
  • 1755 postów

Napisano 10 październik 2016 - 09:27

Właśnie uświadomiłeś mi, że chyba częściowo jestem leworęczny. :D

A tak bardziej serio to nie sądzę żeby to miało jakieś szczególne konsekwencje. Kwestia ułożenia lampki ma sens w przypadku samochodu (gdy przepali nam się żarówka, lepiej żeby działała ta lewa), ale rower i tak rzadko kiedy zbliża się do środka jezdni. Poza tym różnica w położeniu lampki to co najwyżej kilka centymetrów - na szosie w takim zakresie i tak się przesuwamy prawie nieświadomie.

Próbując przywołać własną pamięć, w większości przypadków zakładam lampkę po lewej stronie, a licznik najlepiej na mostku (wtedy kiedy jeszcze jeździłem z licznikiem). Nie mam tutaj racjonalnego wytłumaczenia, a i wyjątki od tej zasady mi się zdarzały. Może wytłumaczeniem byłoby to, że lubię symetrię, więc mając licznik z jednej strony, lampkę założę raczej z drugiej. :P

"Autor oświadcza, że wynikające z wypowiedzi podobieństwo niektórego do wszystkiego i niczego jest przypadkowe i wynika z tego i tamtego. Dlaczego? Żeby było wesoło."
A na tym autor jeździ :D

#3 SerQ

SerQ

Dumny Forumowicz

• Members
  • 359 postów

Napisano 10 październik 2016 - 10:36

Zawsze na kierownicy jakoś tak odruchowo montowałem oświetlenie z lewej strony, natomiast co do liczników to w jednym rowerze mam na mostku, a w drugim po prawej stronie (nie było możliwości montażu na mostku)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Lampa, licznik, lewa, prawa, kierownica, preferencje, zasady, powody

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych