Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy też uważacie, że nie powinno być obowiązku jazdy drogą dla rowerów?

ścieżki rowerowe

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 wizarem

wizarem

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 14 postów

Napisano 04 maj 2014 - 10:02

Czy tylko mnie wkurza obowiązek jazdy ścieżką dla rowerów? Jazda drogą dla rowerów wydzieloną z częśći chodnika to okropny pomysł, bo większość pieszych nic sobie nie robi ze ścieżki rowerowej i idzie nią jak tam też byłby chodnik, a przez to, że ciągle trzeba przejeżdżać przez uliczki to nie można tam wogóle rozpędzić się. Niech sobie będą te ścieżki, ale czemu rowerzyści muszą nimi jeździć?

#2 Slovakov

Slovakov

Wtajemniczony

• Members
  • 1755 postów

Napisano 04 maj 2014 - 10:30

Sam obowiązek jazdy po ścieżkach nie jest niczym nadzwyczajnym. Działa on na przykład w Holandii, która jest dużo bardziej rowerowym krajem, i tam jest respektowany z całą stanowczością. Jedyny problem w tym, że aby ten obowiązek miał jakiś sens potrzeba więcej ścieżek - często ścieżki idące wzdłuż drogi są dziś budowane tylko z jednej jej strony także według prawa w jednym kierunku mamy obowiązek jechać ścieżką, w drugim już nie.
Co do płynności ruchu na ścieżkach, to według mnie nie są one do tego żeby po nich pędzić. Zresztą budowane są głównie w miastach, gdzie rozpędzanie się i tak nie ma wielkiego sensu. Ścieżki są raczej po to żeby bezpiecznie, w spokojnym tempie przemieścić się z punktu A do B. Co do pieszych to się nie wypowiadam, bo kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.
"Autor oświadcza, że wynikające z wypowiedzi podobieństwo niektórego do wszystkiego i niczego jest przypadkowe i wynika z tego i tamtego. Dlaczego? Żeby było wesoło."
A na tym autor jeździ :D

#3 szir

szir

Wtajemniczony

• Members
  • 1363 postów

Napisano 04 maj 2014 - 11:00

Też mnie to wkurza, bo pomykam na "szosie", i jazda trotuarem mnie nie urządza. Jedź tu po chodniku, na dodatek jeszcze z góry, gdy co 100m wyjazd z chałupy:mad: z prędkością 30/40 km/h. Z przerażeniem obserwuję jak ta sieć dróżek się rozwija:eek:
Ale chyba na to już nic nie poradzimy. pamiętam jak w TV kiedyś gadali, że moskiewscy taksówkarze chcieli, żeby ich nie obowiązywały niektóre znaki dotyczące m.in. prędkości (bo oni, to niby tacy lepsi kierowcy). I kazali im się popukać w głowę:D

MAPKA  Z  OBIEKTAMI  DO KOT  i PIELGRZYMIEJ  https://www.google.c...47624999994&z=6

Czasami na drodze spotykam prawdziwych bikerów szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę... aż ciężko ich czasem wyprzedzić...

#4 HH2

HH2

Wtajemniczony

• Members
  • 1276 postów

Napisano 04 maj 2014 - 12:08

No wkurza, a od kiedy kupiłem szosówkę to jakoś bardziej. Drogi rowerowe oddzielone linią od chodnika, oddzielone trawniczkiem czy w ogóle ciągi pieszo-rowerowe (taki znak podzielony poziomą kreską) są fajne jeżeli są dobrze zaprojektowane, a jak ktoś się nie przyłoży to wychodzi kompletna kiszka. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy budowa drogi polega na postawieniu znaku :D

Co do płynności ruchu na ścieżkach, to według mnie nie są one do tego żeby po nich pędzić. Zresztą budowane są głównie w miastach, gdzie rozpędzanie się i tak nie ma wielkiego sensu.

U mnie jest odwrotnie. Za miastem i na wsiach zdarzają się kilometrowe cyklochodniki z zapadniętej kostki, a na obrzeżu miasta mam dużo asfaltowych ścieżek, na których spokojnie można trzymać ponad 30 km/h. W centrum są już z kostki, ale tam szybko nie jeżdżę :P

Ale co do tych rowerochodników, to obowiązek jazdy po nich nie jest taki oczywisty LINK.

Dobrą rzeczą jest również taki znak, jeżeli ktoś czuje się pewnie na jezdni, to jedzie jezdnią, a jeżeli nie, to jedzie chodnikiem.
Załączony plik  znak_c_16_plus_t22.png   37,65 KB   8 Ilość pobrań

#5 clavdivs

clavdivs

Wtajemniczony

• Members
  • 1295 postów

Napisano 04 maj 2014 - 12:13

Ja widzę taką zależność. Im więcej sportowego podejścia w człowieku uprawiającym kolarstwo, tym mniej mu przeszkadzają piesi na ścieżkach rowerowych.

Ścieżki rowerowe są tam gdzie jest duży ruch, czy naprawdę warto pchać się na ulicę i realnie ryzykować własnym życiem.
  • Slovakov i knofel lubią to
Zasada nr25: Rowery na szczycie swojego samochodu powinny być warte więcej niż samochód.

#6 wizarem

wizarem

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 14 postów

Napisano 04 maj 2014 - 12:35

Ja widzę taką zależność. Im więcej sportowego podejścia w człowieku uprawiającym kolarstwo, tym mniej mu przeszkadzają piesi na ścieżkach rowerowych.

Ścieżki rowerowe są tam gdzie jest duży ruch, czy naprawdę warto pchać się na ulicę i realnie ryzykować własnym życiem.

Na ścieżce rowerowej też ryzykuję własnym życiem, bo raz samochód skracający na parking zajechał mi drogę i ledwo zahamowałem, a jechałem ok. 20 km/h. Drugim razem samochód szybko wyjeżdżał z parkingu i też brakowały centymetry od przywalenia w niego.

#7 B-don

B-don

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 25 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 11:28

Na ścieżce rowerowej też ryzykuję własnym życiem, bo raz samochód skracający na parking zajechał mi drogę i ledwo zahamowałem, a jechałem ok. 20 km/h. Drugim razem samochód szybko wyjeżdżał z parkingu i też brakowały centymetry od przywalenia w niego.

Skąd ja to znam....Tradycyjnie wszystko rozbija się nie tyle o przepisy czy ilość ścieżek, ale kulturę jazdy (a raczej jej brak).

#8 Zakręcona

Zakręcona

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 2 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 13:16

Dokładnie, problem nie leży w samych ścieżkach - a raczej w mentalności ludzi.
Po pierwsze pieszych, którzy nic sobie nie robią z oznakowań -_-
Po drugie kierowców - którzy za nic mają rowerzystów.
I na koniec samych rowerzystów, którzy często przyczyniają się do tego, że podróż drogą rowerową to nie przyjemność a koszmar.

#9 HH2

HH2

Wtajemniczony

• Members
  • 1276 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 20:35

To prawda, gdyby nie ci rowerzyści na ścieżkach, to całkiem fajnie by się jeździło po nich rowerem.

;)

#10 Ciaki

Ciaki

Dumny Forumowicz

• Members
  • 399 postów

Napisano 24 czerwiec 2014 - 05:36

@Zakręcona, ja jeszcze bym zwalił winę na debili, którzy te ścieżki projektują.
Dartmoor Street Fighter Ciakiego[*]
Fuji Stinger, dla rekreacji i po bułki
Muminki Cię widzą, Muminki Cię śledzą, Muminki Cię znajdą, zabiją i zjedzą

#11 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 24 czerwiec 2014 - 07:36

Ja nie widze problemu. Juz jakis czas temu przestalem sie przejmowac brakiem kultury drogowej wsrod pieszych, kierowcow oraz takze rowerzystow (nagminnie jezdzacych pod prad). Szkoda zdrowia na pierdoly...

#12 Ciaki

Ciaki

Dumny Forumowicz

• Members
  • 399 postów

Napisano 24 czerwiec 2014 - 10:38

Biker, złote słowa, nie ma sensu walczyć z czymś z czym się wygrać nie da :)
Dartmoor Street Fighter Ciakiego[*]
Fuji Stinger, dla rekreacji i po bułki
Muminki Cię widzą, Muminki Cię śledzą, Muminki Cię znajdą, zabiją i zjedzą

#13 MateuszB

MateuszB

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 16 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 14:19

ściezka rowerowa jest dla "niedzielnych" rowerzystów... nikt kto jezdzi szybciej na rowerze nie chce ryzykować i jechac ze srednia 30 km/h po sciezce... toż to masakra by była...

#14 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8454 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 17:14

To zależy w jakim mieście. U mnie co prawda też jest mnóstwo bublowatych ścieżek, ale da się miejscami jechać nawet 50km/h (testowałem, z wiatrem było). Normalnie daję radę jechać 30km/h, a niedzielni są w niedziele, więc do pracy wtedy nie jeźdżę i ich nie spotykam.

u1549y2014v4.gif

#15 ezomir

ezomir

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 4 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 18:07

Ścieżki rowerowe to przekleństwo polskich miast. Tworzone są nie po to by ułatwiać przemieszczanie się rowerem, tylko by zwalniać jezdnie dla samochodów, przy okazji utrudniając życie rowerzystom i pieszym! 

Miejsce rowerów jest w jezdni! 

Do tego potrzeba jest więcej sensownych miejskich ulic, a mniej szerokich wielopasmówek. A jak ruch jest większy to trzeba tworzyć pasy rowerowe. To rozwiązanie jest najsensowniejsze i dla pieszych i dla rowerzystów, a nawet dla samochodów. Jak kierowca widzi rowerzystów w jezdni to jedzie spokojniej (a przynajmniej tak powinien się zachować), jak ma węższe pasy to też jedzie wolniej. W konsekwencji jest mniej wypadków. 

Taki pomysł chcą wprowadzić w życie np. na Grójeckiej w Warszawie: 

http://www.zm.org.pl...a=grojecka-148 

http://www.petycje.pl/10753 

#16 ezomir

ezomir

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 4 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 18:08

Przepraszam, wysłało mi się dwa razy. 

#17 olahola80

olahola80

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 5 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 09:52

sciezki rowerowe to jest fajny pomysl, tylko pieszi nie powinni po nich chodzic! A oni sobie z tego nic nie robia!

#18 mosbergus

mosbergus

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 134 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 23:11

Też mnie czasami zastanawia dlaczego innych nie zastanawia dlaczego kawałek chodnika jest czerwony i dlaczego jedzie na mnie rowerzysta... Dlatego jak jakiś niebieski się kiedyś przyczepi to mu zwyczajnie powiem, że kolorów nie odróżniam :) Jeżdżę ulicami, którymi boję się jeździć. W Holandii przechodnie zwracają uwagę rowermaniaką żeby nie jeździli po chodniku, deptaku, a policja jest w tym temacie jest stanowcza o czym sam się przekonałem :) ale tam to inna bajka, której u nas nikt nigdy nie napisze :(

http://www.pinkbike.com/u/mosberg/

Specialized Epic M5 2008 :)

[S] Bianchi Impulso 2013  :) 

Cannondale SL 4 [2012] 
Gazelle SPN 2 (v30) [2012]

#19 martin_m

martin_m

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 5 postów

Napisano 20 marzec 2015 - 16:57

Uważam, ze nie powinno być takiego wymogu chyba, ze są na drodze kontrapasy ... wtedy jeżdzi się bardzo dobrze :)

Martini

#20 martin_m

martin_m

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 5 postów

Napisano 30 czerwiec 2015 - 17:36

Jestem zdania, że nakaz jazdy rowerem po ścieżce jest jak najbardziej OK. Uważam, że ścieżki w Polsce są źle budowane. Powinny być budowane wzdłuż dróg samochodowych, jako wydzielony np. krawężnikiem obszar na jezdni 

Martini

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych