Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

[Licznik] Sigma Rox 10


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cona78

Cona78

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 16 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 14:02

Licznik kupiłem razem z dodatkowym czujnikiem prędkości i kadencji na drugi rower oraz podstawką i używam go naprzemiennie na szosie i MTB. Licznika używam 2 miesiące.

Mocowanie licznika i czujników do ramy jest możliwe dołączonymi gumkami lub opaskami. Gumki nadają się co najwyżej do zamocowania licznika, natomiast czujniki trzeba bardzo mocno zacisnąć plastikowymi opaskami żeby w czasie jazdy nie zjechały po widelcu. Gumowe podstawki do montażu czujników mogłyby mieć karbowanie od strony ramy aby zapobiegać zsuwaniu się pod wpływem wstrząsów.
Bezprzewodowe łączenie z czujnikami jest natychmiastowe a sygnał stabilny. W czasie jazdy można włożyć licznik nawet do plecaka i wszystko dalej działa.

* Łatwość i skuteczność montażu 8/10.


Po przymocowaniu i sparowaniu drugiego zestawu okazało się, że nie wiadomo jak przełączyć licznik w tryb pracy z drugim rowerem. Funkcja jest zagrzebana jako pozycja w 'smart menu' dostępnym przez równoczesne wciśnięcie dwóch przycisków po włączeniu treningu. W życiu bym na to nie wpadł :-).

Następnym problemem okazało się ustawienie widoku nawigacji w dolnej 1/3 widoku trybu 'Bike computer'. W tym trybie to co ma być wyświetlane w dolnej części widoku zmienia się przyciskami '+' i '-'. Po przejechaniu przez wszystkie dostępne ustawienia takie jak czas, śr. prędkość, trip etc., widoku śladu GPS nie było. Znowu okazało się, że ta funkcja jest dostępna dopiero po zmianie konfiguracji licznika (Set A lub B i przypisaniu widoku 'Mini nawigacja' do konkretnej pozycji .
Podczas jazdy często odnoszę wrażenie że trzeba użyć zbyt dużej siły do przełączenia widoku albo wcelować idealnie w środek przycisku.

* Za intuicyjność interfejsu licznika 6/10.


Pierwsze co od razu rzuca się w oczy podczas jazdy to że profil wysokości pobrany z mapy nijak się ma do rzeczywistości. Często było tak, że jechałem z górki gdy na liczniku miałem profil pod górkę i odwrotnie. Jest to z pewnością związane z dokładnością odwzorowania terenu na mapie ale nie zmienia faktu, że na względnie równinnym terenie jakieś kilkudziesięciometrowe (w rzucie) podjazdy czy zjazdy najczęściej są odwzorowane zupełnie bez sensu i kompletnie nieprzydatne. Korzystanie z profilu wysokości pobranego z mapy ma sens tylko przy przy dużych górkach na rozległym terenie. 1% czy 2% nachylenia najczęściej są prezentowane na liczniku zupełnie bez związku z realnym ukształtowaniem terenu.

Trudno winić Sigmę za niedokładne mapy (OpenStreetMap), nie zmienia to faktu, że nie tego oczekujemy kupując licznik.

* Za funkcje profil wysokości 3/10.


GPS tym razem przetestowałem w Puszczy Kozienickiej co na pewno jest sporym wyzwaniem dla licznika. 30 metrowe, gęsto ustawione drzewa z pewnością osłabiają sygnał GPS.
Widok GPS w liczniku ustawia się zgodnie z kierunkiem jazdy ale chyba programiści przesadzili z czułością detekcji kierunku, bo wystarczy omijać dziurę albo kałużę żeby cały ślad GPS obracał się jak szalony na wyświetlaczu, a ponieważ nie dzieje się to płynnie, ale w odstępach 1 sekundowych to łatwo stracić orientację .

Przede wszystkim mam ogromne zastrzeżenia do sposobu wyświetlania śladu GPS. Jest on tylko grubą linią, bez jakichkolwiek punktów mapy, a także bez zaznaczonych skrzyżowań. Szczególnie brakuje tego drugiego i szkoda że licznik nie wyświetla wszystkich odgałęzień skrzyżowania w postaci cienkich lub przerywanych linii. W 99,9% można się jednak domyśleć, że "teraz trzeba skręcić", problem może być gdy trasa się rozwidla i kąty między rozgałęzieniami są niewielkie. Przy okazji wyszło że widok nawigacji w dolnej 1/3 widoku jest całkowicie nieprzydatny do wcześniejszej oceny przebiegu trasy, dopiero na samym skrzyżowaniu widać gdzie trzeba skręcić. W liczniku dostępny jest duży (na cały wyświetlacz) widok trasy i dopiero on pozwala z pewnym wyprzedzeniem dostrzec zakręty. Niestety opisana wcześniej wrażliwość na zmianę kierunku powoduje, że można łatwo stracić orientację na skrzyżowaniach.

Trasa, którą zapisałem była pętlą z częścią wspólną na początku i to pokazało następną wadę sposobu prezentacji śladu GPS. W momencie gdy dojechałem do skrzyżowania które przecinało wcześniej przejechaną drogę, licznik nie dawał żadnej informacji gdzie mam jechać, ponieważ przejechana trasa i ta do przejechania są zaznaczone w ten sam sposób. Co więcej, nawet błędna decyzja o dalszym kierunku jazdy nie spowoduje w takiej sytuacji ostrzeżenia bo przecież cały czas jedziemy po trasie (i licznik myśli że zapragnęliśmy zrobić sobie jeszcze jedno kółko dla lepszej kondycji :D ). Po oddaleniu się o 80 lub 150 metrów (ustawia się to w konfiguracji) licznik ostrzega sygnałem dźwiękowym zjechanie z trasy.

Teren utrudniający odbiór sygnału GPS w połączeniu z niedokładnymi mapami dawał często różne dziwne rezultaty. W jednym przypadku skrzyżowanie na którym skręcałem o 90 stopni na tyle odbiegało od pozycji GPS z mapy że licznik ostrzegał o złym kierunku jazdy. Raz na liczniku widać było że jadę nieznacznie obok wyznaczonej trasy, choć jechałem dokładnie trasą. Dołączam zrzut z mapki pokazującej jak jadąc tą samą leśną ścieżką ale w przeciwnych kierunkach został zapisany ślad GPS - widać odchyłki ok. 5 - 10 metrów. Pokrycie trasy w trudnych warunkach z mapą pozostawia trochę do życzenia jeśli będziemy oglądać ślad na dużych zbliżeniach, na szosie jest idealne z dokładnością do strony jezdni. Do życzenia wiele pozostawia także dokładność map i powolny edytor tras ale GPS w ROX 10 jest jak najbardziej używalny i nie da się z nim zgubić w żadnym lesie jeśli wcześniej wprowadziliśmy trasę.

Dołączona grafika

* Za funkcję nawigacji GPS 6/10.

Sigma Data Center 3 nie nadaje się do edycji trasy. Jest powolny i źle odnajduje najkrótsze trasy między dwoma zaznaczonymi punktami. Próba edycji już przejechanej trasy i wczytanej z licznika jest praktycznie niemożliwa, próba przesunięcia punktów kontrolnych w środku trasy najczęściej nie działa albo program znajduje jakąś bezsensowną trasę "dookoła" łączącą dwa punkty, zamiast najkrótszej lub w linii prostej.

* Za edytor tras 2/10.


Podsumuję tak:

Spodziewałem się czego znacznie lepszego i uważam że licznik nie jest wart 950zł.
Jednak mimo tych wszystkich wad funkcje są używalne.

* Stosunek jakość / cena - 3/10.

Plusy:
- Czytelny wyświetlacz.
- Wyłączenie licznika i ponowne włączenie nie powoduje przerwania rejestracji trasy treningu.
- 100% skutecznie działający odbiornik GPS w każdych warunkach.
- Czytelne i przydatne statystyki oraz organizer tras.
- Bardzo szybkie ładowanie przez USB.


Minusy:
- Sposób prezentacji trasy (skrzyżowań) to największa wada licznika i już kilka razy zawracałem na skrzyżowaniach w lesie po przejechaniu kilkudziesięciu metrów bo okazało się że "nie ta odnoga" albo "za wcześnie skręciłem".
- Bardzo słaby edytor tras, niedokładne mapy, złe odnajdowanie najkrótszej trasy między dwoma punktami, niektóre mniejsze ścieżki znikają w edytorze po zbliżeniu mapy (!).

Użytkownik Cona78 edytował ten post 20 kwiecień 2014 - 14:09

 • HH2 i Bikermtb lubią to

#2 Duke48

Duke48

  Elita Forum

 • Members
 • 2128 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 14:24

Czy wysokościomierz działa na tej samej zasadzie w SIGMIE ROX 6?

Przygotowanie do matury z informatyki. egzaminów oraz realizacja projektów w Javie i C#.
Specjalizacja: ASP.NET-MVC 5


#3 Cona78

Cona78

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 16 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 15:05

Czy wysokościomierz działa na tej samej zasadzie w SIGMIE ROX 6?

Nie wiem jak działa w ROX 6. W ROX 10 wysokościomierz ustala wysokość na podstawie zmian ciśnienia. Można wprowadzić do licznika kilka punktów GPS ze znaną wysokością odczytaną z mapy, dzięki temu licznik po przejechaniu w promieniu 30m od punktu dokona korekty wysokości.

#4 Bikermtb

Bikermtb

  Elita Forum

 • Members
 • 2309 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 15:41

Czy wysokościomierz działa na tej samej zasadzie w SIGMIE ROX 6?


Tak, jest to barometryczny czujnik.

Edit- w ramach odniesienia do innych modeli ROX, może komuś się przyda:

Po przymocowaniu i sparowaniu drugiego zestawu okazało się, że nie wiadomo jak przełączyć licznik w tryb pracy z drugim rowerem. Funkcja jest zagrzebana jako pozycja w 'smart menu' dostępnym przez równoczesne wciśnięcie dwóch przycisków po włączeniu treningu. W życiu bym na to nie wpadł :-).

Następnym problemem okazało się ustawienie widoku nawigacji w dolnej 1/3 widoku trybu 'Bike computer'. W tym trybie to co ma być wyświetlane w dolnej części widoku zmienia się przyciskami '+' i '-'. Po przejechaniu przez wszystkie dostępne ustawienia takie jak czas, śr. prędkość, trip etc., widoku śladu GPS nie było. Znowu okazało się, że ta funkcja jest dostępna dopiero po zmianie konfiguracji licznika (Set A lub B i przypisaniu widoku 'Mini nawigacja' do konkretnej pozycji.


Dziwne rozwiązanie z tym wybieraniem drugiego roweru. W posiadanych przeze mnie ROX 8.0 oraz ROX 9.1 wybór roweru następuje automatycznie.

Nawigacja ostatnią linijką wyświetlacza we wszystkich ROX'ach jest chyba taka sama i funkcje przewija się dolnymi klawiszami dość logicznie- lewym do tyłu, prawym do przodu. Odnośnie funkcji dostępnych w Favourites A oraz B to po prostu tak to wygląda- są to dwie zakładki z ulubionymi (jak nazwa wskazuje) funkcjami które sami programujemy wedle własnych preferencji. To co było zapisane u Ciebie to nic innego jak fabryczne zaprogramowanie.

Pierwsze co od razu rzuca się w oczy podczas jazdy to że profil wysokości pobrany z mapy nijak się ma do rzeczywistości. Często było tak, że jechałem z górki gdy na liczniku miałem profil pod górkę i odwrotnie. Jest to z pewnością związane z dokładnością odwzorowania terenu na mapie ale nie zmienia faktu, że na względnie równinnym terenie jakieś kilkudziesięciometrowe (w rzucie) podjazdy czy zjazdy najczęściej są odwzorowane zupełnie bez sensu i kompletnie nieprzydatne. Korzystanie z profilu wysokości pobranego z mapy ma sens tylko przy przy dużych górkach na rozległym terenie. 1% czy 2% nachylenia najczęściej są prezentowane na liczniku zupełnie bez związku z realnym ukształtowaniem terenu.

Trudno winić Sigmę za niedokładne mapy (OpenStreetMap), nie zmienia to faktu, że nie tego oczekujemy kupując licznik.


Masz rację, trudno za to winić Sigmę. Niestety podobnie będzie praktycznie z każdym urządzeniem. Wynika to z samego projektowania map, a konkretnie ułożenia poziomic. Tutaj trochę minąłeś się z przeznaczeniem ROX'a podczas wyboru- to seria stricte sportowa (bez względu na model), funkcja GPS służy w nie do planowania wycieczek a raczej do odczytu treningów (jak wyglądał profil, gdzie odbył się trening itd.). Nie wiem, czy to Ty kiedyś pytałeś na tym forum o ROX'a, ale komuś odradzałem 10.0 jeśli mapy są dla niego istotne.

Teren utrudniający odbiór sygnału GPS w połączeniu z niedokładnymi mapami dawał często różne dziwne rezultaty. W jednym przypadku skrzyżowanie na którym skręcałem o 90 stopni na tyle odbiegało od pozycji GPS z mapy że licznik ostrzegał o złym kierunku jazdy. Raz na liczniku widać było że jadę nieznacznie obok wyznaczonej trasy, choć jechałem dokładnie trasą. Dołączam zrzut z mapki pokazującej jak jadąc tą samą leśną ścieżką ale w przeciwnych kierunkach został zapisany ślad GPS - widać odchyłki ok. 5 - 10 metrów. Pokrycie trasy w trudnych warunkach z mapą pozostawia trochę do życzenia jeśli będziemy oglądać ślad na dużych zbliżeniach, na szosie jest idealne z dokładnością do strony jezdni. Do życzenia wiele pozostawia także dokładność map i powolny edytor tras ale GPS w ROX 10 jest jak najbardziej używalny i nie da się z nim zgubić w żadnym lesie jeśli wcześniej wprowadziliśmy trasę.


Taki urok GPS'u (nie zawsze jest precyzyjny co do metra) oraz znów kłaniają się mapy (zbyt mała dokładność nanoszenia niektórych dróg). Tutaj i Garmin lubi być niedokładny (porównanie do 705, 605 oraz 500).
Edycja tras jest faktycznie oporna, ale ogólnie chyba całe oprogramowanie Sigma Data Center jest oporne jeśli chodzi o prędkość działania. Może kwestia mocy kompa...

Próba edycji już przejechanej trasy i wczytanej z licznika jest praktycznie niemożliwa


Z tym akurat nie mam problemów- dodawanie oraz wycinanie punktów z trasy nie sprawia problemów, aczkowlwiek mogło by działać ciut szybciej. Uprzedzając pytania skąd mam tracki nie posiadając ROX 10.0- Sigma Data Center obsługuje wszystkie tracki zapisane w formacie .gpx także wystarczy taki "podpiąć" pod dany trening/wycieczkę i tyle.

Podsumuję tak:

Spodziewałem się czego znacznie lepszego i uważam że licznik nie jest wart 950zł.
Jednak mimo tych wszystkich wad funkcje są używalne.


Tak jak napisałem wyżej- minąłeś się troszeczkę z przeznaczeniem licznika. Czasem warto posłuchać podpowiedzi na forum... Z drugiej strony chyba najważniejsze jest, że nie żałujesz zakupu bo w końcu o to chodzi. Osobiście analizując specyfikację ROX'a 10.0 przypuszczałem, że funkcje związane z nawigacją będą raczej atrapą. Dlatego też odpuściłem zakup tego modelu- chciałem sprzedać jednego z moich ROX'ów na rzecz 10.0

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 20 kwiecień 2014 - 16:25


#5 HH2

HH2

  Wtajemniczony

 • Members
 • 1276 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 17:42

Teren utrudniający odbiór sygnału GPS w połączeniu z niedokładnymi mapami dawał często różne dziwne rezultaty. W jednym przypadku skrzyżowanie na którym skręcałem o 90 stopni na tyle odbiegało od pozycji GPS z mapy że licznik ostrzegał o złym kierunku jazdy. Raz na liczniku widać było że jadę nieznacznie obok wyznaczonej trasy, choć jechałem dokładnie trasą. Dołączam zrzut z mapki pokazującej jak jadąc tą samą leśną ścieżką ale w przeciwnych kierunkach został zapisany ślad GPS - widać odchyłki ok. 5 - 10 metrów. Pokrycie trasy w trudnych warunkach z mapą pozostawia trochę do życzenia jeśli będziemy oglądać ślad na dużych zbliżeniach, na szosie jest idealne z dokładnością do strony jezdni. Do życzenia wiele pozostawia także dokładność map i powolny edytor tras ale GPS w ROX 10 jest jak najbardziej używalny i nie da się z nim zgubić w żadnym lesie jeśli wcześniej wprowadziliśmy trasę.


Dzięki za recenzję. Takie odchyłki się zdarzają i to jest całkiem normalne, dokładność GPSa w ruchu to właśnie 5-10 m w zależności od drzew i widoczności satelit. A mapkę OSM można sobie samemu edytować, bardzo fajna zabawa :)

#6 Bikermtb

Bikermtb

  Elita Forum

 • Members
 • 2309 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 19:47

mapkę OSM można sobie samemu edytować, bardzo fajna zabawa :)


Niestety nie w tym przypadku- SDC ładuje mapy online i nie ma możliwości użycia własnych

#7 Cona78

Cona78

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 16 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 21:30

Tak jak napisałem wyżej- minąłeś się troszeczkę z przeznaczeniem licznika. Czasem warto posłuchać podpowiedzi na forum...

Daruj sobie protekcjonalny ton, z niczym się nie minąłem :-). Skoro licznik oferuje funkcję jechania po śladzie to oczekuję, że jest to funkcja która będzie działać, a nie że będzie atrapą. Jakoś to w ROX 10 w miarę przyzwoicie działa, choć mogło być bardziej dopracowane.

#8 Bikermtb

Bikermtb

  Elita Forum

 • Members
 • 2309 postów

Napisano 20 kwiecień 2014 - 22:05

Daruj sobie protekcjonalny ton


Żle to odebrałeś po prostu...

Jakoś to w ROX 10 w miarę przyzwoicie działa


Dla mnie te dwa słowa dokładnie określają jakość jazdy po tracku w przypadku ROXa. Nie zmienię zdania, że seria ROX to dobre, aczkolwiek trochę mało dopracowane liczniki.

Edit:
Podtrzymuję, że minąłeś się trochę z wyborem. Gdyby było inaczej byłbyś zadowolony. I na prawdę nie wiem, czemu dopisujesz do tego protekcjonalny ton... Wypowiedziałem co myślę i tyle. I powtórzę się- najważniejsze, że nie żałujesz zakupu.

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 20 kwiecień 2014 - 22:17


#9 Duke48

Duke48

  Elita Forum

 • Members
 • 2128 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 16:14

Nie wiem jak działa w ROX 6. W ROX 10 wysokościomierz ustala wysokość na podstawie zmian ciśnienia. Można wprowadzić do licznika kilka punktów GPS ze znaną wysokością odczytaną z mapy, dzięki temu licznik po przejechaniu w promieniu 30m od punktu dokona korekty wysokości.


Czy są jakiekolwiek liczniki które wyznaczają nachylenie terenu w oderwaniu od gps, takie które wymagają ręcznej kalibracji? Chciałem kupić ROX6, ale funkcja na której najbardziej mi zależy do wysokościomierz+nachylenie+bezprzewodowość+kadencja.

Przygotowanie do matury z informatyki. egzaminów oraz realizacja projektów w Javie i C#.
Specjalizacja: ASP.NET-MVC 5


#10 Bikermtb

Bikermtb

  Elita Forum

 • Members
 • 2309 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 16:25

Czy są jakiekolwiek liczniki które wyznaczają nachylenie terenu w oderwaniu od gps, takie które wymagają ręcznej kalibracji?


Chodzi Ci o wyznaczanie wysokości na podstawie danych GPS? To co podał Cona78 czyli, cytuję: "Można wprowadzić do licznika kilka punktów GPS ze znaną wysokością odczytaną z mapy, dzięki temu licznik po przejechaniu w promieniu 30m od punktu dokona korekty wysokości." tyczyło się samej lokalizacji dla której wpisujemy znane nam wysokości w danych rejonach i jeśli znajdziemy się w takim obszarze, to urządzenie samo się skalibruje.

Edit: niestety sama kalibracja nie sprawi, że poprawią nam się dane sumujące przewyższenie. Jeśli na jakimś podjeździe ciśnienie spadnie o większą wartość niż tą wynikającą ze różnicy wysokości (np. niestabilna, burzowa pogoda) to może się okazać, że zrobiliśmy w pionie nie 200, a np. 350m. I skorygowanie wysokości na szczycie zupełnie nic nie daje.

Z tego co podałeś to ROX 6.0 raczej spełni Twoje wymagania. Jest dość okrojony w porównaniu do wyższych modeli, ale cena raczej atrakcyjna

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 21 kwiecień 2014 - 16:34


#11 Emilio

Emilio

  Jestem tutaj Nowy

 • Members
 • 1 postów

Napisano 11 marzec 2015 - 00:04

Witam.Mam pytanie odnośnie Licznika  ROX 10.Mam problem z kopiowaniem treningów do PC.

Zainstalowałem DATA CENTER 3   do PC. Program ładnie się zainnstalował.Podłączyłem Licznik kablem mini usb do PC i co dalej??Myślałem ,żę licznik sam się połaczy z PC,sam już nie wiem to w liczniku trzeba cos ustawić ? Proszę o pomoc doświaczonych Forumowiczów.Pozdrawiam


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych