Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

[gripy] Ergon GP1-L — podróżuj w klasie "komfort"

gripy chwyty

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 30 sierpień 2012 - 20:16

No wlasnie podrozuj -- nie to, zebym mial jakiekolwiek pretensje do producenta, bo ten podaje rzetelnie dla jakiego zastosowania sa te gripy. Po prostu w tym przypadku lepiej nie eksperymentowac i naprawde scisle przestrzegac zalecen. Ale nie ma tego zlego... gripy okazaly sie prezentem dla czesci rodzinki, ktora nie jezdzi, a wlasnie podrozuje.

Załączony plik  a3c546bd5dffce7dbdb1300179bfa6ae.jpg   25,39 KB   110 Ilość pobrań

Chociaz moze zaczalem od srodka -- normalnie nie pisze o opakowaniu, ale tym razem warto, gdyz te gripy przychodza w naprawde niebanalnej oprawie. O takiej:

Załączony plik  20120830_203049.jpg   158,97 KB   169 Ilość pobrań

Jeden grip siedzi w srodku w czesci pudelkowej, a drugi grip jest zalozony na rurce imitujacej kierownice. Wszystko z ekologicznego kartonu, elegancko, solidnie, pomyslowo.

Same gripy wykonane sa rownie dobrze co pudelko -- ta wersja jest z tworzywa sztucznego (jest takze z ekologicznego korka), po stronie wierzchniej i dolnej sa wykonane naciecia, a calosc jest mocowana na kierownicy sruba. Zamkniecie jest pewne, grip nie obraca sie nawet pod obciazeniem. Charakterystyczny "platek" jest tak wyprofilowany, ze reka swobodnie lezy i doslownie od pierwszego zakrecenia pedalami czuc w dloniach duza ulge.

Ale tez cos za cos -- takie ulozenie dloni rozluznia uchwyt. U mnie do tego stopnia, ze nie bylem w stanie zacisnac do konca klamki hamulca. Wiec jesli chcecie kupic te gripy -- wylacznie jesli jezdzicie wolno, w pozycji wyprostowanej (rower miejski), hamulcow recznych uzywacie sporadycznie, a zakrety pokonywane sa duzymi lukami.

Nie jestem scigantem, ale jezdze pochylony (rower gorski), mam wylacznie reczne hamulce, lawiruje miedzy samochodami, slowem musze miec pelna kontrole. Jesli macie podobnie jak ja, te gripy nie beda Wam pasowac!

Ponizej plusy i minusy z perspektywy docelowego rowerzysty:

Plusy:
+ kapitalne pudelko (do tego eko)
+ bardzo dobre wykonanie
+ solidne mocowanie
+ blogi komfort dla dloni
+ szybki montaz

Neutral:
o cena

Minusy:
- szybki demontaz

Wiec, jesli jestescie grupa docelowa tych gripow, serdecznie polecam. Wygoda, wygoda, i jeszcze raz wygoda. Cena (100 zl)... coz, koszt jest, ale biorac pod uwage, ze dostajemy najlepsze co sobie mozemy sprezentowac cena wydaje mi sie odpowiednia. Raczej martwi mnie ryzyko utraty tych gripow, bo jezdzic za 100 zl -- OK, ale stracic 100 zl -- duzo gorzej ;-).

Gripy kupowalem w sklepie centrumrowerowe.pl, tradycyjnie zakup przebiegl bez przeszkod (aczkolwiek nowa wersja witryny zabija mojego Firefoxa). Ergon produkuje takze wersje S o nieco mniejszym (92mm) obwodzie w porownaniu do wersji L (102).
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

#2 dziobolek

dziobolek

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 75 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 22:01

Ale tez cos za cos -- takie ulozenie dloni rozluznia uchwyt. U mnie do tego stopnia, ze nie bylem w stanie zacisnac do konca klamki hamulca. Wiec jesli chcecie kupic te gripy -- wylacznie jesli jezdzicie wolno, w pozycji wyprostowanej (rower miejski), hamulcow recznych uzywacie sporadycznie, a zakrety pokonywane sa duzymi lukami.

Mam te gripy od lat i...
Bez przesady, a szczególnie z tekstem o wolnej jeździe w pozycji wyprostowanej.

Jeżdżę crossem w pozycji pochylonej i szybko czy wolno, po asfalcie czy w terenie,
czy też lawirując w ruchu miejskim nie mam żadnych problemów z uchwytem.

Nie mam również problemu z klamkami hamulcowymi - bez problemu pracują w pełnym zakresie,
ale to trzeba sobie odpowiednio ustawić/wyregulować.

#3 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 22:21

Rozni ludzie, rozne opinie.

Natomiast co do rozluznienia uchwytu nie oszuka sie geometrii -- z jednej strony obejmujesz kierownice 4 palcami, z drugiej kciukiem i krawedzia dloni. Jesli grip ma skrzydlo, to nacisk od krawedzi dloni jest juz tylko z gory na dol. Zreszta po to wlasnie jest to skrzydlo, aby nadgarstek nie naciskal na uchwyt do przodu. To oznacza, ze w porownaniu do zwyklych gripow uchwyt bedzie rozluzniony.

Napisalem o mojej rekomendacji, bo za takowa moge wziac moralna odpowiedzialnosc. Jesli Tobie te gripy pasuja do ostrzejszej jazdy, to sie ciesze -- swoja droga im wiecej opinii, tym inni lepsza sobie wyrobia orientacje -- bo to naprawde dobry produkt.
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

#4 dziobolek

dziobolek

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 75 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 22:52

Przede wszystkim, powiedzmy sobie szczerze - to nie są gripy do... extremalnej czy profesjonalnej "góralki",
gdzie potrzebny jest "stalowy" i pewny uchwyt kierownicy.
Do tego celu są inne gripy Ergona.

Poza tym... odpowiednio ustawione (zgodnie z zaleceniami na stronie producenta) zapobiegają
nienaturalnemu "przeginaniu" nadgarstka które jest częstą przyczyną dolegliwości bólowych i kontuzji,
a także mrowienia i drętwienia palców i dłoni.

Ale żeby mieć kłopot z uchwytem??? Może zły rozmiar dobrałeś???

No i wspomnieć wypada, że Ergon ma mnóstwo różnych gripów do różnych zastosowań

http://www.ergon-bike.com/us/en/home#

P.S.
Jedyny minus jaki wyszedł po czasie - dość szybko zużywa się ta szara "karbowana" okładzina, szczególnie pod prawą ręką.
Ale może przez to, że ja mam manetki SRAM gripshift.

Użytkownik dziobolek edytował ten post 05 wrzesień 2012 - 23:31

#5 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 07:20

Mam klopot z uchwytem, w sensie klopotu ze scisnieciem kierownicy, a nie klopotu z tymi gripami. Tak jak napisales -- te gripy nie nadaja sie tam, gdzie potrzeba zelaznego uchwytu.

Co do mrowienia itd. to wlasnie to jest ich zaleta i pod tym katem je polecam.

Co do zuzywania elementow kierownicy przy gripshiftach, to sadze, ze tak wlasnie jest. Zauwaz, ze tam sie non stop duzo wiecej dzieje niz na triggerach, gdzie reka lezy raczej spokojnie.

#6 dziobolek

dziobolek

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 75 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 10:18

Mam klopot z uchwytem, w sensie klopotu ze scisnieciem kierownicy, a nie klopotu z tymi gripami.

No właśnie o tym piszę, być może są za duże dla Twojej dłoni.
Może powinieneś zamiast rozmiaru L (który kupiłeś) zastosować rozmiar S???

#7 alkor

alkor

Dumny Forumowicz

• Members
  • 471 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 10:32

Dziobolek ale dlaczego tak usilnie próbujesz przekonać Maciasa, że nie ma racji w swojej SUBIEKTYWNEJ opinii o tych gripach i, że musiał coś źle dobrać, źle ustawić, źle używać bo przecież TY nie masz z tymi gripami żadnego problemu?
  • macias lubi to
Someday you'll make a girl very happy, for a short period of time. Then she'll leave you and be with new men who're ten times better than you could ever hope to be.
These men're called MTB BIKERS.

#8 dziobolek

dziobolek

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 75 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 11:06

Dziobolek ale dlaczego tak usilnie próbujesz przekonać Maciasa...

@alkor, nic podobnego. Nie wiem dlaczego odbierasz to jako przekonywanie na siłę Dołączona grafika

To jest jedynie sugestia, by przyjrzeć się problemowi od tej strony,
ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że grip może być produkowany w różnych rozmiarach.

I tutaj może (nie musi) być "pies pogrzebany", bo za duży grip najzwyczajniej będzie "wymykał" się z ręki.
No i logicznie - mniejszy rozmiar pozwoli bardziej "zacisnąć" dłoń na gripie.

Gripów Ergona raczej nie powinno się kupować w ciemno. Powinno się dopasować rozmiar do dłoni, mieć możliwość "przymiarki".

Dlatego zasugerowałem, że może być zły rozmiar. Nie stwierdzam, że na pewno Dołączona grafika

Równie dobrze mogą mu te gripy kompletnie nie podchodzić, w stosunku do preferowanego stylu jazdy.

Tak jak napisałem wcześniej - to nie są gripy do wszystkiego.

#9 macias

macias

Stały Bywalec

• Members
  • 659 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 12:05

Odpowiadam -- to na pewno nie rozmiar. I pisalem juz o tym -- grip sciskam cala dlonia. W tych Ergonach nie da sie tego zrobic, bo skrzydlo podwaza nadgarstek. Wiec to jest kwestia rozkladu sily i geometrii, a nie prostego mniejszego lub wiekszego obwodu. A z rozmiarow zdaje sobie sprawe, przeciez od poczatku (vide pierwszy post) napisalem o wersji S i L.

I takze mam to samo wrazenie co Alkor, ze usilnie probujesz mnie przekonac :-D Raz, to jest opinia, 3 razy -- to juz naklanianie :-).

#10 dziobolek

dziobolek

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 75 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 13:14

I takze mam to samo wrazenie co Alkor, ze usilnie probujesz mnie przekonac :-D Raz, to jest opinia, 3 razy -- to juz naklanianie :-).

Nigdy w życiu - po co miałbym to robić???
Ja również tylko wyrażam swoje spotrzeżenia i moją subiektywną opinię Dołączona grafika

Poza tym... ilu użytkowników, tyle opinii Dołączona grafika

Użytkownik dziobolek edytował ten post 06 wrzesień 2012 - 13:29

#11 Hogg

Hogg

Dumny Forumowicz

• Members
  • 271 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 09:48

Zakupiłem takie gripy i próbuję dobrać właściwe ustawienia. Na prezentacji na stronie ergona:
http://www.ergon-bik...s/en/ergonomics
pokazany jest sposób montażu "skrzydłem" w górę, jako ten najbardziej ergonomiczny?
Na fotkach, jakie udało mi się znaleźć w sieci, wszystkie mają skrzydło w dół (też tak ustawiłem) Hm... Ktoś to rozkmini?

#12 kamillosdanny

kamillosdanny

Dumny Forumowicz

• Members
  • 160 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 11:00

Dobrze jest tak jak masz teraz, czyli podpórką w dół. Zostaw tak.
Ta podpórka pod kątem 148 stopni na demonstracji pokazuje, że to jeden z częstszych problemów przy ustawianiu chwytów.

#13 Hogg

Hogg

Dumny Forumowicz

• Members
  • 271 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 11:18

Ok, dzięki. Muszę jeszcze pokombinować, bo trochę bolą mnie dłonie w tym miejscu, na którym podpieram się nimi na skrzydle właśnie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych