Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór długości wózka przerzutki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Slovakov

Slovakov

Wtajemniczony

• Members
  • 1594 postów

Napisano 29 czerwiec 2012 - 15:18

Jako, że dość często pojawiają się pytania o długość wózka przerzutki, wypadałoby ten temat i tu poruszyć.
To, jaki wózek przerzutki możemy użyć, zależny w największym stopniu od pojemności naszego napędu. Pojemność napędu to najogólniej rzecz biorąc zakres przełożeń jaki mamy, liczy się ją takim wzorem:

(największa - najmniejsza tarcza korby) + (największa - najmniejsza zębatka kasety)
chodzi oczywiście o ilość zębów na tych zębatkach. ;)

Gdy już znamy naszą pojemność napędu, trzeba spojrzeć jaką pojemność ma nasza przerzutka. Generalnie ich pojemności rozkładają się tak:
-długi wózek - 43z (Sram), 45z (Shimano)
-średni wózek - 33z (Shimano), 37z (Sram)
-krótki wózek - 30z (Shimano,Sram)
Większość napędów MTB najlepiej (według producentów) będzie współpracować z długimi wózkami. Jednak te zalecenia można lekko naciągać i stosować krótszy wózek niż zalecany. Krótszy wózek jest lżejszy i sztywniejszy, ale za to napęd może wtedy nie działać poprawnie na przekosach, tzn. kiedy jedziemy na największej zębatce z przodu i z tyłu, i vice versa.
No i to w skrócie tyle. Zapewne o czymś zapomniałem, wierzę, że ktoś mnie uzupełni. ;)

Użytkownik Slovakov edytował ten post 09 luty 2013 - 15:05

• NEONATUS, Dexter127 i pietruszka2103 lubią to
"Autor oświadcza, że wynikające z wypowiedzi podobieństwo niektórego do wszystkiego i niczego jest przypadkowe i wynika z tego i tamtego. Dlaczego? Żeby było wesoło."
A na tym autor jeździ :D

#2 typek99

typek99

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 73 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 20:14

A jak obliczyć w przypadku gdy mam tylko jedną zębatkę w korbie?

#3 MIENTEK13

MIENTEK13

Stały Bywalec

• Members
  • 616 postów

Napisano 23 lipiec 2012 - 22:38

No to patrzysz w którym przedziale mieści się twój blat np jak masz 32z to krótki wózek chyba tak co? :)
Co się patrzysz,weź coś napisz ;)

#4 asklop

asklop

Dumny Forumowicz

• Members
  • 108 postów

Napisano 24 lipiec 2012 - 06:07

Sumujesz ilosc zebow z zebatki na korbie z iloscia zebow z najwiekszej zebatki z kasety.

#5 Wełniak

Wełniak

Wtajemniczony

• Members
  • 1722 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 20:41

A jak obliczyć w przypadku gdy mam tylko jedną zębatkę w korbie?

W takim wypadku, obliczas różnicę zębów tylko i wyłącznie na kasecie. W przypadku napędów z jednym blatem krótki wózek bez problemu jest w stanie wszystko ogarnąć.

Siatkówka - to sposób na życie, styl tego życia. Nałóg, bez którego nie można normalnie funkcjonować.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych