Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Łękotka a pedały SPD

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 risk1

risk1

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 24 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 15:12

Witam

Przeszukałem to forum ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż mam problem z kolanem - 2 krotnie operowana łąkotka lewa. Pomimo tego od czasu do czasu odczuwam ból. Przy jeździe na rowerze, pływaniu czy rolkach jest ok, ale kiedy biegałem był problem. Przestałem więc biegać a zacząłem więc bardziej "męczyć" rowerek. Teraz mam zamiar kupić pedały i buty z systemem SPD. Wyczytałem żę czasami powodują one bóle kolan. Mam więc pewne obawy. Czy miał ktoś może podobny problem? Czy możecie mi coś doradzić czym się kierować przy zakupie takich butów i pedałów, np. bardziej "miększe" itp. Z góry dziękuje.

#2 Siva

Siva

Stały Bywalec

• Members
  • 851 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 18:02

Nie wiem czy istnieją pedały,które pozwalały by jednak na jakieś ruchy stopy nie wypinając się.
Też miałam podniszczoną łękotkę (wraz z zerwanym więzadłem), i wiem że ja bym nie mogła jeździć w SPD ; muszę mieć możliwość zmienić pozycję stopy bo inaczej będzie ała. Ja wiem że zaraz ktoś powie że jeśli SPD oraz buty są doskonale dobrane to nic nie powinno się dziać ... tylko że ta teoria nie dotyczy już uszkodzonych kolan.
A SPD niejako wymusza wciąż takie same ruchy i to może "zamęczyć" już uszkodzone kolano.

Risk1 ... ja bym Ci radziła najpierw spróbować , może pożyczyć od kogoś. Bo może się okazać że pośmigasz i zaczniesz wyć z bólu albo może się okaże,że Ci podpasują :)

#3 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 18:32

Ja nabawiłem się problemów z kolanami prawdopodobnie przez SPD i to mimo wielokrotnej zmiany pozycji bloków - nic nie pomogło...
Kilka miesięcy temu po przeczytaniu internetowych mądrości kupiłem zatrzaski od Look'a model Quartz - wg tego co pisali ludzie na forach Look'i miały być bardziej przyjazne kolanom.
Co prawda nie jeżdżę na nich długo (ledwo 1k km zrobiłem) ale czuje znaczącą poprawę - kolana praktycznie przestały mi dokuczać - innego wyjaśnienia jak zmiana pedałów nie widzę :)
Blok jest dużo większy niż w shimanowskim systemie, stopa jest dużo lepiej podparta i podobno mają wytrzymać dłużej niż poprzednie 520'ki, które luzy złapały dosyć szybko...
Jedynym minusem jest cena... najniższy model od Look'a kosztuje tyle co SPD na poziomie XT :/

#4 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 19:07

Tak jak napisal Kox- system SPD od Shimano daje maly luz dla stopy, i stad osoby z wrazliwymi stawami moga miec problemy. Takim polecam Crank'i lub Time. Na Look'ach nie jezdzilem

#5 risk1

risk1

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 24 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 19:55

Dziękuje wszystkim za odpowiedź. Wychodzi na to że jak już mam zacząć jeździć z pedałami zatrzaskowymi i nie załatwić kolana do końca to zamiast ok 50-60 zł na shimano trzeba ok 200-250 zł na np.look quartz :eek:. A jak mają się do tego buty ? Czy wszystkie pasują ? I co z twardością podeszwy ?

#6 Britax

Britax

Elita Forum

• Members
  • 2170 postów

Napisano 09 grudzień 2011 - 08:27

Jeżdżę w SPD od 2 lat przy równoleglych problemach z kolanami i zauważyłem wręcz odciazenie stawów, no bo w końcu wpieta noga pracuje płynniej - kostka jest zmuszona do większego ruchu. Tylko ja mam pewnie mniejsze uszkodzenie, bo kolana jesli nierozgrzane bolą mnie przy bieganiu, a na rowerze przecież nie utrzymuja ciężaru całego ciała. Jakiejś znacznej różnicy jednak nie odczułem.

#7 iza121

iza121

Dumny Forumowicz

• Members
  • 253 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 22:06

Popieram Britax'a też mam pocharatane jedno kolano przez wypadek samochodowy, niektórzy się nawet dziwią, że wyszłam z tego i normalnie chodzę :] jeżdżę w spd od shimano i nie ma problemów. Kolano czuje się komfortowo, nawet bym powiedziała, że zaczyna dokuczać jak mam przerwę od jazdy powyżej tygodnia, po jeździe przechodzi jak ręką odjął mimo spd ;)

ale pamiętam moje pierwsze ustawienie bloków, wyjazd i....... drętwienie stóp po 10km bałam się, że kasa poszła w błoto ;)
to nie rower ma być świetny, a rowerzysta :)

#8 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 22:39

] jeżdżę w spd od shimano

Gwoli ścisłości nie ma SPD nie od Shimano ;)

#9 iza121

iza121

Dumny Forumowicz

• Members
  • 253 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 22:42

Gwoli ścisłości nie ma SPD nie od Shimano ;)

hehe oj tam, oj tam :D ;)
to nie rower ma być świetny, a rowerzysta :)

#10 Siva

Siva

Stały Bywalec

• Members
  • 851 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 23:06

Wszyscy po kolei macie racje :) Mnie lekarz po operacji powiedział cyt. : "przywiązać dupę do siodełka" ; rower to najlepsza rehabilitacja dla kolan w większości urazów. Jest jedno ale , co potwierdzi też wielu bikerów że SPD nie rzadko powodowały bóle kolan ; jednym udało się w końcu ustawić je pod siebie a inni z kolei musieli z nich zrezygnować.

Tak czy owak trzeba się na własnej skórze/kolanach przekonać czy możemy śmigać z SPD ... nie ma innego sposobu na sprawdzenie,żadne teorie,po prostu trzeba pośmigać.

#11 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 23:32

Kox- Ritchey jest kompatybilny z SPD takze nie wyszlo Ci... Wszelkie Wellgo czy VP rowniez

Edit: skrot SPD tyczy sie systemu a nie pedalow samych w sobie. A z systemem SPD kompatybilne sa ww. marki.

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 11 grudzień 2011 - 00:07

#12 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 08:41

Biker a mam skopiować dyskusje z GG na ten temat?:D jestem do tego stopnia przekonany że jedynie shimano ma prawa do nazwy że aż napisze do harfy albo prosto do japończyków i zobaczymy co odpiszą, może jakiś mały zakładzik ? :)

#13 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:09

Mozesz kopiowac- tam tez Ci napisalem to samo co tutaj i tez powtorze ze nie mam tu zamiaru nikogo wyprowadzac z bledu. I mnie nie chodzi o prawo do nazwy tylko o kompatybilnosc w obrebie systemu.

Edit. Tak samo jak system UST. A to ze w UST nie ma nazwy firmy ktora go wymyslila niczego nie zmienia bo prawo do korzystania ze skrotu maja wszystkie opony kompatybilne z tym systemem. Podobnych skrotow jest zdecydowaie wiecej

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 11 grudzień 2011 - 09:13

#14 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:10

Równie dobrze szambo można nazwać perfumerią i to ma zapach i to :]

#15 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:18

Kox nie zanizaj poziomu. Standart PM- wynaleziony przez Manitou a jednak nie powiesz ze to IS bo nie pasuje. Tak samo jak do pedalow Ritcheya nie wsadzisz blokow Time, a bloki SPD jak najbardziej, bo tylko takie pasuja.

#16 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:36

Ok pasują i na zagranicznych stronach pedały nazywają się Pro Paradigm Mountain Pedals producent nigdzie nie używa skrótu SPD ;)
Jedynie na stronach sklepów sprzedających te pedały można przeczytać w opisie, że są SPD-compatible

A to, że Ritchey'e w praktyce działają w tym systemie nie znaczy że można je nazywać nazwą innego produktu i innego producenta.

#17 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:45

Ale VP juz jak najbardziej mozna http://www.vpcompone...tail.php?id=152

#18 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 09:50

Cytując ze z linka zamieszczonego przez Ciebie Shimano SPD compatible

I za SJP:

kompatybilny mogący współgrać z innym czynnikiem, elementem, nie powodując zakłóceń; wzajemnie się uzupełniający; zgodny z czymś

#19 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 10:04

Kox juz nie wymyslaj. Mozemy zakonczyc dyskusje bo nie bede Cie przekonywal.

Edit: zastanawia mnie jak nazywasz mocowanie PM w innych widelcach niz Manitou, bo to Manitou wymyslilo ten standart. No ale pewnie masz jakis swoj pomysl na to...

Użytkownik Bikermtb edytował ten post 11 grudzień 2011 - 10:08

#20 Koxiu

Koxiu

Wtajemniczony

• Members
  • 1515 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 10:09

Ale skoro twierdzisz, że jest tak jak mówisz to musisz mnie przekonać bo inaczej przyjmę, że nie jest tak jak mówisz :)

Wracając to VP, model który wrzuciłeś nazywa się Clip-in MTB » VP-M12 :P

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych