Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Silne obtarcia/odparzenia:[ Zniszczona skóra po rowerze. Co robić?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 21:12

Ten temat, podejrzewam, narazi mnie na śmieszność. Bo sprawa, w pojęciu niektórych, należy do gatunku 'wstydliwych'. Mimo to jednak uzmysłowiłem sobie że, fundamentalną ideą forum, jest przecież stawianie pytań.

Otóż od kilku już miesięcy cierpię na mocne odparzenia w obrębie wiadomym (pośladki+ pachwina). Chodzę do dermatologów, wydałem już sporo na leki, nie tylko maści ale i doustne. Zastrzegam, jeżdżę tylko w spodenkach ze wkładką, regularnie pranych w 60C. Proszę mi również nie pisać, że to kwestia siodełka lub że taki temat już był, bo były tematy o siodełkach (a moje jest dobre), nie zaś bezpośrednio o odparzeniach.

Liczyłbym na głosy nie tyle najbardziej pupularnych tutaj celebrities, co na to, że może przeczyta i odezwie się ktoś, kogo trapiły podobne przypadłości, i opowie o swoich rozwiązaniach tego problemu (bądź ich braku :( )

Prawda jest taka, że to schorzenie niestety zabija mi przyjemność z jazdy rowerem. Niedawno zawziąłem się, i nie tykałem sprzętu przez 2 tyg.
A zaręczam, było to trudne dla mnie, bo naprawdę lubię jeździć.
Wydawało się optymistycznie, bo odparzenia nie dawały o sobie wielkiego znaku. Ale wystarczył powrót na rower i 3 dni jazdy (przyznaję, dość intensywnej i czasochłonnej), aby szkopuł w pełni powrócił, ba, ze zdwojoną siłą.
Zaczynam już snuć jakieś czarne myśli, że nie jest to rzecz dermatologiczna, tylko jakaś sroga choroba układowa. Ale, za wyjątkiem odparzeń czuję się dobrze, nie brakuje mi energii, ani nazwijmy to dynamiki w jeżdżeniu. Więc .. nie wiem, ściana.

Anyone?

Użytkownik martinXX edytował ten post 25 wrzesień 2011 - 21:14

#2 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 21:26

Mialem podobnie, moze nie az tak mocno, co wnioskuje z opisu. Zmiana siodla na bardzo waskie i z bardzo niskimi bokami rozwiazala problem raz na zawsze.
  • martinXX lubi to

#3 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 21:46

Czyli jednak siodło? Cholera, dopiero co zmieniałem :D Ale fakt, ten shiver konturem jest identyczne jak poprzednie, zmianą jest co prawda dziura i rozcięcie z tyłu, ale profil boczny jest gruby. Miałbyś któreś konkretnie do polecenia? I czy istnieją w ogóle takie siodła w ~100pln cenach?
Skoro to siodło, to zastanawia mnie jednak, że przez tyle lat jeździłem przecież na względnie szerokiej i pozbawionej dziury seryjnej meridzie. Mało tego, często jeździłem całe dnie nie używając belizny rowerowej, i nic się z moją skórą specjalnego nie działo. Problem wynikł dopiero w tym roku. Zmęczenie materiału? Starzy przecież nie jesteśmy ...

#4 safian

safian

Dumny Forumowicz

• Members
  • 475 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 23:27

Jak masz spodnie z wkładką to może Velo Carbon, albo Token - oba są w cenie ok 100-120zł
Z droższych to Selle ostatnio się chwaliło, że robią jeszcze węższe siodła, tyle, że nie wiem, czy nie jedynie pod monolink :D
Jak odparzenia pachwiny to raczej spodenki z wkładką nic tu nie zmieniają.
Rozumiem, że mówimy o rowerze MTB a nie jakimś mieszczuchu?

#5 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 23:39

Nie wiem o którym z tokenów mówisz, ale te tańsze nie wydają się węższe ani cieńsze od selle italia shiver, które uzywam teraz. Tak, mówimy wszakże o rowerze z mojego podpisu.

Nie jestem na tą chwilę specjalnie przekonany, że to faktycznie wina siodła .. Zresztą, na pachwinę siodło nie ma raczej wpływu, przecież się ona z nim nie styka.

Zastanawiam się, użycie sztycy bez offsetu może by w czymś pomogło? Dość często mam wrażenie, że siodło mi za bardzo w tył odjeżdża. Może przybliżenie siodła ograniczyłoby przesuwanie ciała. Tonący drzazgi się chwyta :D Wykańcza mnie ta sprawa serio.

#6 Bikermtb

Bikermtb

Elita Forum

• Members
  • 2309 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 04:06

To ze obecne siodlo ma dziure nic nie zmienia- dziura ma inne zadanie niz eliminowanie otarc. I fakt, siodlo w pachwine nie wchodzi. Ale moze tak uciskac cialo, ze w pachwinie zrobi sie ciasno i bedzie zwiekszone tarcie. Proponowany Monolink jest waski, ale to grube pieniadze. Mysle ze Selle Italia SL... Ewentualnie Ritchey Comp. Ale od razu mowie ze nie znam cen tych siodel.
  • martinXX lubi to

#7 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 08:33

Może zakup ciaśniejszych gaci rowerowych coś pomoże. Kiedyś jeździłem w takich fajnych bokserkach bezszwowych i jedyne tarcie jakie występowało, to materiał o materiał w wiadomym miejscu;)
  • martinXX lubi to

u1549y2014v4.gif

#8 iza121

iza121

Dumny Forumowicz

• Members
  • 253 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 09:23

a dzieje się to u Ciebie w każdych spodenkach? Może zmieniłeś ostatnimi czasy proszek i to alergia ?? Próbowałeś przed jazdą stosować takie specyfiki jak np sudocrem czy alantan?? Myślę, że dopóki to całkowicie nie ustąpi powinieneś całkowicie sobie odpuścić czynnik, który to spowodował, czyli rower, no i utrzymywać to miejsce w jak największej suchości.
  • martinXX lubi to
to nie rower ma być świetny, a rowerzysta :)

#9 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 10:28

Więc będę to leczył dopiero zimą gdy spadną śniegi heh. Bo skoro odstawienei na 2tyg nie wystarczyło, to o jakich terminach my tu mówimy? :( A póki co zadowolę się środkami doraźnymi, i będę jeździł po max dwie godziny, bo w takim czasie zwykle aż tak nie boli. Btw, może to trudne do przyjęcia, ale wiem, że dziura nie jest na obtarcia, a o różnicach między starym siodłem a nowym napisałem tylko dla porządku.
Pokombinuje z ubraniami rowerowymi, kupię parę dobrych gaci. Nigdy nie przykładałem wagi do jakości ani nowości moich spodenek, czas zacząć. Nie zmieniałem żadnego proszku. Zauważyłem, że w krótkich spodenkach jest gorzej, a w długich znośniej. Ale może to kwestia panujacych temperatur.

#10 Barney93

Barney93

Dumny Forumowicz

• Members
  • 162 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 10:29

może... depilacja pomoże? do tego jakieś kremy dla dzieci na odparzenia albo krem nivea?

#11 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 11:07

Heheh ... depiluje sie od wielu lat... Nawet myślałem odwrotnie, tzn aby zaprzestać tego, bo może odrośnięte futerko pomoże, ale gdzie tam. Jest to bez wpływu czy włosy są czy ich nie ma. To nie ma nic wspólnego z goleniem. Może powinienem iść zprywatnie do jakiegoś lekarza mającego do czynienia ze sportowcami. Bo 'państwowi' dermatolodzy niewiele są skłonni zrobić poza niechętnym wymruczeniem pod nosem diagnozy i testowaniem na tobie wszystkich specyfików po kolei.

#12 jasskulainen

jasskulainen

Dumny Forumowicz

• Members
  • 267 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 12:38

przedewszystkim spodenki, drozsze z lepsza wkladka robia roznice, sprawdzilem na wlasnej skorze.
pozycja na rowerze pozycja siodla, to wszystko ma znaczenie
szerokosc siodelka rowniez przerabialem

polecam sudocrem do lagodzenia podraznien skory, super kremik : )
  • martinXX lubi to

#13 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1764 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 13:53

Bo 'państwowi' dermatolodzy niewiele są skłonni zrobić poza niechętnym wymruczeniem pod nosem diagnozy i testowaniem na tobie wszystkich specyfików po kolei.

Dokładnie mam takie samo zdanie kolego^^
  • martinXX lubi to
I'm Going To Show You How Great I Am
Giant XTC / RS Reba RL / XTR / XT / SLX / LX - maszyna!

#14 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 22:31

Dobra, spróbujemy ten sudocrem. Co do zmiany siodła o tyle jest mi nie po drodze, że dopiero co jej dokonałem. Spoko byłoby pożyczyć od kogoś, wspominane tutaj ekstrawąskie i płaskie siodło i wypróbować, jaki ma wpływ na jazdę. Bo nie mam żadnej gwarancji, że to pomoże. Niestety moi znajomi jeżdżą na kanapach podobnych do mojej, albo nawet szerszych. Znam co prawda osobnika śmigającego na deseczce karbonowej, ale pytanie go o pożyczkę siodła wartego pewnie tyle, co mój cały rower na śmieszność trochę zakrawa :D
Nie kalkuluje mi się jakoś kolekcjonowanie na własną rękę nowych siodeł, w poszukiwaniu ideału. Już szybciej kupię bez offsetu sztycę, bo taka wymiana była i tak w planie.
Jeszcze jedna sprawa. Nie lubię mieć ciuchów zaciągniętych aż po nery i pępek, a taki właśnie krój mają typowe spodenki rowerowe. Także machinalnie zdarza mi się odciągać takie spodenki w dół, a wtedy wiadomo, w kroku tworzy się luz, i pewnie wkładka nie pracuje tak, jak powinna. Więc od jakiegoś czasu zacząłem się zmuszać, aby wkładac je jednak wysoko do góry, zobaczymy czy to coś poprawi. Poza tym kupię nowe spodenki, bo może te wkładki już się przepracowały i uległy sprasowaniu.

W każdym razie dzięki wszystkim za odpowiedzi. Temat niezbyt fajny, zdaję sobie sprawę, że lepiej pisać o wspaniałych wyprawach i wspaniałych rowerach, niż o majtach itp z tzw dupy strony, jakieś odparzenia, jęki, bóle, czy to forum dla matek karmiących :D :) ..
Ale, jeśli d* ci odpada, to daleko nie zajedziesz, taka prawda.
Zaś jak tutaj widać, przypadłość nie jest taka znów unikatowa dla rowerzysty, choć rzecz jasna raczej nie życzę jej nikomu. Też wydawało mi się, że ten temat mnie absolutnie nie dotyczy, bo jeździłem luzem tyle lat, dopóki ...

#15 Mrs_Sil

Mrs_Sil

Stały Bywalec

• Validating
  • 633 postów

Napisano 27 wrzesień 2011 - 06:59

Martin musisz używać dobrego szmelcu skoro twierdzisz że spodenki są po pempek. Zainwestuj w dobry pamper, wiem, że to jest spory koszt ale zobaczysz że się opłaci. Polecam Ci NALINI, mają bokserki z wkładką, która jest dość szeroka i bardzo wygodna a także pampersy ENDURY, kupowane z szortami do wpinania lub oddzielnie.
  • martinXX lubi to

#16 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 27 wrzesień 2011 - 12:22

Martin musisz używać dobrego szmelcu skoro twierdzisz że spodenki są po pempek. Zainwestuj w dobry pamper, wiem, że to jest spory koszt ale zobaczysz że się opłaci. Polecam Ci NALINI, mają bokserki z wkładką, która jest dość szeroka i bardzo wygodna a także pampersy ENDURY, kupowane z szortami do wpinania lub oddzielnie.

Heheh, tak naprawde gdzies tak do 2009 roku jeździłem w zwykłych ciuchach nierowerowych. Podobnie jak sporo osób z tego forum, w tym moderator nie wymieniając z nazwiska :) Jeździłem wówczas i wcześniej nawet sporo więcej niż teraz, i nic się z moją skórą nie działo. Czasem zabolała jakaś kostka "dupna", ale właśnie raczej szkielet niż skóra i nie było patologii. PS Ok, nazwijmy rzecz po imieniu; dobry szmelc o którym mowa (spodenki których używam) to BTwin z decathlonu.

#17 safian

safian

Dumny Forumowicz

• Members
  • 475 postów

Napisano 27 wrzesień 2011 - 12:29

Niebieska Decathlonowa wkładka? Jak tak to jest to największe gówno jakie kiedykolwiek miałem, już spodenki z lidla mają lepsze wkładki :F
A Nalini nie polecam, mam ich spodenki i wkładka też nie jest najlepszej jakości.
Najlepsze jakie dotąd miałem to w spodenkach Craft-a, gruba, dość miękka wkładka.

#18 Mrs_Sil

Mrs_Sil

Stały Bywalec

• Validating
  • 633 postów

Napisano 27 wrzesień 2011 - 12:30

Mam z Btwina koszulke i bluze rowerową i szczerze mówiąć nie narzekam ale dobry pamper to podstawa. Wiem, że to jest spory koszt ale na tym nie ma co oszczędzać.

Safian nie mówię o spodenkach naliniego tylko bieliźnie-bokserkach z wkładką.

Użytkownik Mrs_Sil edytował ten post 27 wrzesień 2011 - 12:33

#19 asklop

asklop

Dumny Forumowicz

• Members
  • 108 postów

Napisano 27 wrzesień 2011 - 15:06

Niebieska Decathlonowa wkładka? Jak tak to jest to największe gówno jakie kiedykolwiek miałem, już spodenki z lidla mają lepsze wkładki :F

Mam wlasnie spodnie dlugie ocieplane z Decatlonu z niebieska wkladka i jezdzi mi sie nie najgorzej. Wrocilem dopiero co z jazdy. 65 km zrobione. Nogi mnie bola ale na pewno nie tylek. No ale nie mam za bardzo porownania do innych firm. Moze tam maja lepsze wkladki i ogolnie pojeta jakosc.

#20 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 30 wrzesień 2011 - 22:53

Sudocrem + zakodowanie sobie, aby co każde 15 min, wstawać z siodełka na 5 min (niezależnie od odcinków, gdzie i tak na stojaka cisnę) = 7.5h na rowerze (minus godzina przerwy na jedzenie winogron), i ... Owszem, jakieś zaczerwienienia są, ale do przełknięcia. Nie ma tego rzeźnickiego poczucia ostro przeszywającego pieczenia. Zobaczymy, jak jutro będę się czuł, bo mam zamiar jeździć jeszcze dalej. Aha, jeździłem w dopasowanych bokserkach sportowych pozbawionych jakiejkolwiek wkładki.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych