Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

[Amortyzator] SR Suntour SF-11 Axon RLD

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lesiu

Lesiu

Dumny Forumowicz

• Members
  • 151 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 12:22

Skok: 80/100mm, zmiana skoku wymaga rozkręcenia amortyzatora
Sprężyna: powietrzna
Tłumienie: tłumik olejowy
Blokada skoku: manetka na kierownicy
Rozmiar rury sterowej: 1 1/8", 255mm długości
Golenie: 32 mm średnicy
Mocowanie hamulca: IS
Maksymalny rozmiar tarczy: 185mm
Materiał:
- golenie górne, rura sterowa: alu 7050
- golenie dolne: magnez
- korona: alu
Masa: katalogowa - 1540g
Masa mojego egzemplarza - 1547g (sterówka 210mm plus manetka blokady skoku)
Cena: allegro ~800pln, sklepy 900 z hakiem.

http://preview.srsun...ID=1683[-resize]=875x580

Zacznę może od tego że to jest właściwie wstęp do recenzji, bo wideł dostałem nowy i zrobiłem na nim zaledwie kilkaset kilometrów. Natomiast kilkanaście kilometrów testowych zrobiłem w warunkach trudnych: błoto, trudny teren, wysokie przeszkody. Po dłuższym użytkowaniu napiszę co się zmieniło i jakie wady/zalety się ujawniły.

Wcześniej miałem RST Gila ML 100mm, który nigdy nie działał poprawnie, a w końcu zupełnie przestał amortyzować i dostał luzów. A ponieważ mam cyklozę, musiałem szybko wymienić sztućca na coś sensownego. Kryteriami wyboru były: pod hamulce tarczowe, sprężyna powietrzna, sztywność boczna, pod wagę 85kg i do około 800 złotych. Dwa tygodnie macałem różne opcje; odpadły między innymi RST First (nie na moją wagę), RS Recon (nie na moją kieszeń), Suntour Epicon (bo nie chciałem mieć tego co wszyscy). Padło więc na Axona. Trochę perypetii było, bo amortyzator przyjechał ze skokiem 80mm zamiast 100mm. Ale koniec końców zakończyło się szczęśliwie.

Wrażenia z jazdy. Amortyzator pracuje na wszystkich nierównościach, przy czym najgorzej sobie radzi z małymi, gwałtownymi (2-3cm wysokości) przeszkodami; czuć uderzenia w nadgarstkach. Natomiast wszelkie średnie i duże wertepy wybiera miękko i sprawnie. Ustawienie tłumienia ma bardzo szeroki zakres i pozwala na konfigurację Axona pod konkretne trasy. Sztywność jest powodem do uśmiechu; w końcu pokonywanie zakrętów odbywa się bez dzwonienia tarczy hamulcowej. Amortyzator pracuje bezgłośnie, żadnych siorbnięć czy podejrzanych stuków. Obecnie widelec napompowany na 75psi, SAG 20% (16mm) dla skoku 80mm i 85kg wagi. Testowałem na mniejszych ciśnieniach, ale pojawiała się tendencja do nurkowania przy hamowaniu oraz do dobijania na mocniejszych wybojach.

Pojeżdżę do końca wakacji na obecnym ustawieniu, natomiast na jesień zwiększę skok do 100mm. Jak tylko osiągnę trochę większy przebieg albo coś zepsuję to napiszę więcej na temat Axona. So far so good.

Plusy:
- bardzo uniwersalny
- lekki
- sztywny
- łatwa i elastyczna konfiguracja tłumienia
- blokada skoku na kierownicy
- fenomenalna czułość na duże i średnie wyboje

Minusy:
- przeciętna czułość na małe wyboje

Załączony plik  Photo0043.jpg   182,76 KB   162 Ilość pobrań

Załączone pliki

Użytkownik Lesiu edytował ten post 15 czerwiec 2011 - 20:48

• kundello, swierzak i wojtasin lubią to
Dołączona grafika

#2 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 14:16

Szczerze, to właśnie tego amora kupiłbym gdybym składał maszynę do XC.
Niestety większość amortyzatorów powietrznych nie radzi sobie najlepiej przy drobnych nierównościach. To po prostu wynika ze charakterystyki powietrza i przełamania punktu tarcia uszczelki o cylinder. Dlatego na małych nierównościach sprawdza sie sprężyna stalowa lub tytanowa.
Chyba ze ktoś pokryje wnętrze cylindra teflonem;)

u1549y2014v4.gif

#3 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1764 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 14:46

Niestety większość amortyzatorów powietrznych nie radzi sobie najlepiej przy drobnych nierównościach.

Będę polemizował Pawełku :P

Mój RST choć kosztował takie same pieniądze jak Axon bardzo płynnie i przyjemnie pokonuje mniejsze nierówności aż można wpaść w zachwyt :D Najpierw jednak trzeba go troszkę mocniej wcisnąć po dłuższym zastoju i wszystko chodzi jak należy. Fakt że sztywnością Axonowi nie dorównuje (jeździłem na Axonie) bocznie jak i przód/tył...

Po większej liczbie kilometrów postaram się zrobić recke mojego First'a Platinum...
I'm Going To Show You How Great I Am
Giant XTC / RS Reba RL / XTR / XT / SLX / LX - maszyna!

#4 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 16:39

Polemizuj polemizuj Pawełku:)
Zmienisz zdanie gdy przejedziesz się na czymś dobrym ze sprężyną tradycyjną. Chyba że mówimy o Sidzie, który na małych nierównościach działa bardzo fajnie.
Ale np FOX na tytanowej sprężynce działa czulej niż FOX na powietrznej. Po prostu więcej części trących uszczelniających, czyli większe opory.

u1549y2014v4.gif

#5 piotrabc

piotrabc

Dumny Forumowicz

• Members
  • 152 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 16:43

Jest wersja z pivotami i wcale nie trudno ja znalezć, np.:http://allegro.pl/am...1664767437.html

#6 Lesiu

Lesiu

Dumny Forumowicz

• Members
  • 151 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 20:47

A to poprawiam =) jeden minus mniej =)
Dołączona grafika

#7 Lesiu

Lesiu

Dumny Forumowicz

• Members
  • 151 postów

Napisano 29 sierpień 2011 - 09:26

Obiecałem opis zmian po konkretniejszym przebiegu. Amortyzator pokonał około 1500 km, widocznych zużyć brak, być może dlatego że czyszczę i smaruję golenie regularnie preparatem z teflonem. Zmiany nastąpiły w charakterystyce ugięcia, pokonanie pierwszego oporu uszczelek Axona uległo zmniejszeniu. Czyli, mniejsze nierówności wyłapuje dużo chętniej niż na początku. Nie jest to co prawda jakaś bardzo znacząca zmiana, ale przynajmniej zmiana na plus. Nie zanotowałem spadku ciśnienia w komorze, czyli jak na razie z technicznego punktu widzenia, amortyzator działa perfekcyjnie.
Dołączona grafika

#8 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1764 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 17:37

No to wychodzi na to że widelec fajny i tani. Chyba najlepszy wybór w kwocie do 800zł. Waży mało, jest sztywny, bezawaryjny i dobrze pracuje. Czego chcieć więcej?

Jedyną przeszkodą aby go kupić dla niektórych jest chyba tylko i wyłączenie nalepka "SR Suntour". Tobie gratuluje zakupu i od siebie też Axon'a polecę bo śmiga na nim mój trener i jego żonka. Jeden jest z 2007 roku (jeszcze ten z czarną anodą) a drugi z 2009 roku. Ani razu nie było potrzeby serwisowania tych widelców a używane są na treningach oraz na wyścigach XC i maratonach.

#9 Kenhill

Kenhill

Elita Forum

• Members
  • 2746 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 21:11

No no. Chyba się nie przelogowałeś.

#10 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1764 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 22:31

No no. Chyba się nie przelogowałeś.

Ja Cię czasami Ken nie rozumiem. Możesz jaśniej?

#11 Lesiu

Lesiu

Dumny Forumowicz

• Members
  • 151 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:15

Może myśli że swierzak i ja to jeden i ten sam zerg na forum :D
Dołączona grafika

#12 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 02 wrzesień 2011 - 09:24

1. Z axonem przy rowerze (co prawda wersją rc) Julie Bresset zdobyła mistrzostwo świata u-23 na rok 2011 oraz wywalczyła puchar świata mtb.
2. Axon. mimo iż lżejszy od epicona, jest od niego sztywniejszy bocznie.
To tyle ode mnie :)
Nie "puki" tylko "póki", a najlepiej "dopóki"

#13 wildsnake

wildsnake

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 1 postów

Napisano 01 sierpień 2012 - 16:03

Możesz odświeżyć temat, opisując czy zaszły jakieś zmiany w pracy, sztywności itp. ?
Ps. tak w ogóle to witajcie, bo nowy jestem :)

#14 Lesiu

Lesiu

Dumny Forumowicz

• Members
  • 151 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 15:33

Zmiany są minimalne. Słychać też wyraźne siorbanie, ale podejrzewam że to po przerwie zimowej poprostu. Zmienił się opór gumy, tzn. mam wrażenie że jest większy. Potestuję i dam znać.
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych