Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dzienna dawka witamin

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 mokasyn

mokasyn

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 43 postów

Napisano 16 luty 2011 - 17:32

Witam! Nie znalazłem podobnego tematu więc tworzę nowy, jeżeli jednak takowy istnieje to byłbym wdzięczny o link do niego i tym samym skasowanie tego. Chodzi mi o dzienne dawkowanie suplementów takich jak np. Vigor. Sam go zażywam i napisane jest, że dzienna dawka to 2 tabletki.
Jednak 2 tabletki zawierają m. in 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy A, B, C, D, E, magnez, cynk, żelazo i inne.
Już wielokrotnie spotkałem się na forum z opinią, że tak samo szkodliwy jak niedobór jest nadmiar przyswajanych suplementów.
Choć moja dieta nie jest wzorem do naśladowania, to jednak zawsze coś tam zjem, a wszystko przecież posiada jakieś składniki odżywcze jak witaminy, magnezy itd.
Czy w związku z tym powinienem nadal zażywać 2 tabletki dziennie, czy lepiej 1. Czy faktycznie przyswojenie w ciągu dnia przez dłuższy okres np. półtorej dawki jakiegoś składnika może odbić się niekorzystnie na zdrowiu? Jeśli tak to jak się to będzie objawiać? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

#2 Boo

Boo

Wtajemniczony

• Members
  • 1770 postów

Napisano 16 luty 2011 - 21:01

Nadmiar witamin, choć dla zdrowia faktycznie szkodliwy, jest jednak nieporównanie mniejszym problemem niż ich niedobór, więc nie ma co wariować ;)

Dzieje się tak z kilku powodów:

- organizm posiada dużą tolerancję na hiperwitaminozę, wynikająca przede wszystkim ze sprawnej eliminacji ich nadmiaru wraz z moczem, kałem lub poprzez enzymatyczny rozkład;

- stężenia witamin przy których objawiają się ich niekorzystne następstwa są na tyle wysokie, że naprawdę ciężko doprowadzić do klinicznie jawnej hiperwitaminozy; zwykle potrzeba do tego przewlekłego przyjmowania dawek przynajmniej kilkukrotnie przekraczających dzienne normy spożycia;

- skutki kliniczne hiperwitaminozy są zwykle nieporównanie mniej uciążliwe/szkodliwe niż skutki hipowitaminozy;

Ale choć hiperwitaminoza nie jest aż takim problemem, nie ma sensu spożywać przesadnie dużo witamin. W Twojej sytuacji jedna tabletka dziennie lub dwie co dwa dni byłyby wystarczającą - a jednocześnie z pewnością bezpieczną formą suplementacji - zakładając oczywiście że informacja na opakowaniu dotyczy dawki przyswajanej przez organizm, a nie bezwzględnej ilości substancji w tabletce...

P.S. Jedyną witaminą którą należy spożywać w dużo większych ilościach niż obecnie zalecane jest witamina D - najnowsze badania wskazują że dotychczasowe dawki były znacznie niedoszacowane, i że mimo ich stosowania w okresie jesienno-zimowym (mało słońca) nadal występują negatywne objawy hipowitaminozy. Dlatego też choć z pozostałymi witaminkami nie należy przesadzać, to witaminę D warto - zwłaszcza w okresie zimowym - przyjmować codziennie w dużych ilościach.

Użytkownik Boo edytował ten post 16 luty 2011 - 21:06

• adm, mokasyn i martinXX lubią to
"Towarzystwo poszukujących prawdy jest nieskończenie lepsze niż tych, którzy wierzą że ją znaleźli" T. Pratchett

#3 lopek77

lopek77

Banned

• Banned
  • 336 postów

Napisano 16 luty 2011 - 21:21

Odpowiedz BOO jest OK, ale niestety nie mozna sie jedynie na niej opierac, bo z jednej strony nie jest do konca "prawdziwa" i jest bardzo znikoma czescia tego tematu. Dodam ze witaminowe tematy i "zasady" badz "prawdy" ciagle sie zmieniaja... Nawet naukowcy nie sa do konca pewni co jest dobre i w jakiej dawce.
Pewne jest natomiast to, ze nie musisz brac jakichkolwiek witamin w postaci tabletek... Od tego jest dobre odzywianie sie, a syntetyczne witaminy niestety nie sa takie same jak naturalne.
Znajomy byl prezydentem jednej z wiekszych firm na swiecie produkujacych tabletki, proszki i witaminy. W poniedzialki, na spotkaniu zarzadu pada pytanie: co dzisiaj wymyslamy... Wiecej nie napisze, znam sprawe od podszewki... Stracil tydzien temu prace za dzielenie sie swoja "wiedza"...Zamiast zdrowiej jest coraz bardziej niezdrowo....
Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na twoje pytanie: http://pl.lmgtfy.com/

Użytkownik lopek77 edytował ten post 16 luty 2011 - 21:23

#4 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 16 luty 2011 - 22:12

Lopek, jesli przyjmiemy, że na odpowiedzi Boo, nie mozna się opierac, to Twoją trzeba juz bedzie uznac za czystą brednię :)

Btw Podziwiam ilosc twoich 'znajomych', z ktorymi dopiero co przypadkiem gadałes, pojawiających sie gdy tylko są potrzebni, w kazdej z mozliwych dziedzin życia :)

Jest to wisząca w próżni moja teza - ale nie mogę się powstrzymać przed podejrzeniem, że czasem konfabulujesz - byle pisać :)

#5 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8438 postów

Napisano 16 luty 2011 - 22:40

Lopek, realia w europie są jednak trochę inne. UE jest bardziej restrykcyjne.

u1549y2014v4.gif

#6 lopek77

lopek77

Banned

• Banned
  • 336 postów

Napisano 16 luty 2011 - 22:42

Lopek, jesli przyjmiemy, że na odpowiedzi Boo, nie mozna się opierac, to Twoją trzeba juz bedzie uznac za czystą brednię :)

Btw Podziwiam ilosc twoich 'znajomych', z ktorymi dopiero co przypadkiem gadałes, pojawiających sie gdy tylko są potrzebni, w kazdej z mozliwych dziedzin życia :)

Jest to wisząca w próżni moja teza - ale nie mogę się powstrzymać przed podejrzeniem, że czasem konfabulujesz - byle pisać :)

No coz... tak sobie swoim zyciem pokierowalem, ze znam duzo ludzi i tzw. duzego kalibru. Nie widze w tym ani nic zlego, ani powodu do okreslania tego jako bredni itp.
Nie wiem czemu cala polonia tak zawistnie do wszystkiego podchodzi... zazdrosc? czy moze "jak ja nie mam to ten drugi przeciez tez nie moze miec..." , a moze "jak mam cos drogiego to jestem bogaty, a jak nie mam to znaczy ze biedny..."
Dopoki ktos mnie personalnie nie zna, to nie dbam co o mnie mysli... Duza czesc forumowiczow za bardzo bierze do siebie opinie innych, i traktuje to za bardzo personalnie.... to tylko forum. Jak sie niepodoba to zrobcie cos pozytecznego w "realu"

#7 lopek77

lopek77

Banned

• Banned
  • 336 postów

Napisano 16 luty 2011 - 22:56

Lopek, realia w europie są jednak trochę inne. UE jest bardziej restrykcyjne.

Tu sa istotne roznice .... Ogolnie mowiac UE z reguly dba o ludzi, wycofuja niezdrowie srodki uzywane przy, badz w zywnosci itd itp... Podobnie jest w kanadzie..
W ameryce jest troszke odwrotnie... tu rzadzi rynek a nie zdrowy rozsadek. Garsc firm rzadzi calym rynkiem produktow ktore sa tu konsumowane.
Wydaje sie biliony dolarow rocznie na reklamy lekow i witamin... i mimo wszystko jest sporo szumu i research na temat jak moga byc szkodliwe.
Nie zapominajmy, ze najczesciej brane witaminy maja forme "multiwitaminy", a wiec za malo tego - za duzo tamtego i z cala pewnoscia niedopasowane dla wiekszosci organizmow.
To ile potrzebujemy witamin ( dodatkowo w formie tabletek ) to czysta fikcja. Wszyscy inaczej jemy, nawet dnia do dnia nie mozna porownac.... Na chlopski rozum, zapotrzebowanie dzienne na poszczegolne witaminy i mineraly czy kwasy, to usredniona ilosc tego co organizm potrzebuje jakby nic nie jadl.... Znacie kogos kto tylko przyjmuje codziennie tabletki i pije wode?
Naukowcy, naukowcami - ktos im za ich prace placi... a swoj rozum tez trzeba miec. Zdrowego odzywiania nie zastapisz tabletkami...

#8 martinXX

martinXX

Elita Forum

• Members
  • 2098 postów

Napisano 16 luty 2011 - 22:58

Haha halo-oooo a mialo byc o witaminkach. Jestem przeciwnikiem cenzury, ale tu wydaje sie byc zlotym srodkiem.

Kto czegos nie ma, a ty masz? Kto zawisci? Wtf. Przeczysz sam sobie na przestrzeni jednego zdania.
Skoro piszesz, ze nie mozna cie oceniac, nie znajac cie realnie, czemu za moment strofujesz innych, aby robili cos pozytecznego? Skąd wiesz, co robią? Oceniasz ich, nie znajac realnie :)
Zachowujesz sie jak osoba, ktora sam bys uznal za wroga :)

Ja znam Liama Howletta z Prodigy i to mi wystarczy :D Akurat git bo gosc tez jest miliarderem.
Kolejny temat ktory zostal zapaskudzony przez jednego i tego samego usera. Fu.
I czemu znow trzepiesz jeden pod drugim? Niesmak. "Swiatowy' czlowiek na jakiego sie kreujesz, moglby sie pokusic o wyzszy poziom.

wiem ze sam tez smiecę w tym momencie, ale ciagle mi wlazi w oczy ten czliwiek (podobnie jak wielu iinnym userom ostatnio) - wybaczcie.

Użytkownik martinXX edytował ten post 16 luty 2011 - 23:00

#9 hehe

hehe

Dumny Forumowicz

• Members
  • 112 postów

Napisano 04 maj 2011 - 19:29

Nie lepiej zjeść jakiś smaczny owoc niż suplementować się vigorami ;)?
Niedobory witamin rzadko się zdarzają u zdrowych ludzi.

#10 lucky

lucky

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 47 postów

Napisano 04 maj 2011 - 19:53

Nie lepiej zjeść jakiś smaczny owoc niż suplementować się vigorami ;)?
Niedobory witamin rzadko się zdarzają u zdrowych ludzi.

Dobrze zbilansowana dieta jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ale... mało jest osób, które mają tak dobraną dietę, że nic w niej nie brakuje w szczególności, że sportowcy potrzebują więcej witamin i minerałów niż zwykli ludzie.

#11 edi590

edi590

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 2 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 14:40

najlepiej dawkować witaminy jak na ulotce nie ma co przesadzać

#12 qca

qca

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 4 postów

Napisano 02 marzec 2013 - 00:46

Hej. Jednak nadmiar jakiekolwiek witaminy nie daje dobrych rezultatów.
Dzienna dawka, wynosząca ok. 1,5 mg (5000 IU – jednostek aktywności podawanych często na opakowaniach leków) może być zaspokojona przez spożywanie wątróbek, masła, jaj, jak również mleka.

#13 mosbergus

mosbergus

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 134 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 14:47

http://www.witaminy.org.pl/

WITAMINY

Witamina A – Dzienna dawka to 2,5 mg. Spożycie powyżej 8 mg dziennie może spowodować uszkodzenie wątroby, migreny, bóle stawów, zaburzenia widzenia, wady wrodzone u dzieci matek z hiperwitaminozą oraz utratę włosów.

Beta-karoten – dzienna dawka to 2,4 mg. Nadmiar powoduje żółknięcie skóry.

Witamina B1 – dzienna dawka to 1,6 mg. Przedawkowanie powoduje nudności, zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, reakcje alergiczne oraz obrzęk krtani.

Witamina B2 – dzienna dawka to 1,5 mg. Przedawkowanie powoduje nudności i wymioty.

Witamina B3 (kwas nikotynowy/niacyna) – dzienna dawka to 6,6 mg. Przedawkowanie grozi zaczerwieniem i świądem skóry, niestrawnością, niewydolnością wątroby, szumem w uszach, obciąża krążenie krwi.

Witamina B6 – dzienna dawka 2 mg. Spożycie powyżej 1 g dziennie wywołuje zanik czucia, trudności w poruszaniu się, drętwienie kończyn.

Witamina B9 (kwas foliowy) – dzienna dawka to 0,3 mg (okresie ciąży 0,4 mg) Spożycie powyżej 15 mg dziennie grozi bezsennością, rozdrażnieniem i drgawkami.

Witamina B12 – dzienna dawka to 2 µg. Przedawkowanie grozi uczuleniami.

Witamina C – dzienna dawka to 60 mg. Spożycie powyżej 10g dziennie grozi biegunką, wysypką skórną, bezsennością oraz sprzyja tworzeniu się kamieni żółciowych.

Witamina D – dzienna dawka to 8 µg. Przedawkowanie (powyżej 0,5 mg) grozi deformacją kości, zakłóca pracę mięśni z powodu odkładającego się wapnia, powoduje nudności, zaparcia, brak apetytu, bóle głowy, częste oddawanie moczu i opóźnienie umysłowe.

Witamina E – dzienna dawka to 12 mg. Przedawkowanie grozi zaburzeniami trawienia, bólami głowy i mięsni oraz zaburzenia płodu u kobiet ciężarnych.

Witamina K – dzienna dawka to 1 mg. Przedawkowanie grozi wydłużeniem czasu krzepnięcia krwi, nadmierną potliwością, uczuciem gorąca, u niemowląt – żółtaczką i uszkodzeniami mózgu.

MINERAŁY

Wapń – dzienna dawka to ok. 1 g. Przedawkowanie powoduje zaparcia, niewydolność nerek, zatory oraz kołatanie serca.

Magnez – dzienna dawka to 350 mg. Przedawkowanie powoduje biegunkę osłabia mięsnie.

Miedź – dzienna dawka to 3mg. Przedawkowanie powoduje uszkodzenie wątroby, nerek i mózgu (choroba Wilsona).

Jod – dzienna dawka to 150 mg. Przedawkowanie powoduje duszności, nadmierną potliwość, nadpobudliwość - nadczynność tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa), trądzik jodowy.

Fluor- dzienna dawka to 4 mg. Przedawkowanie grozi nadmiernym ślinieniem, wymiotami, biegunką, nudnościami, odwapnieniem kości, niedoczynnością tarczycy, alergią, fluorozą zębów.

Fosfor – dzienna dawka to 800mg. Przedawkowanie grozi kamicą nerkową, zaburzeniami pracy serca, drgawkami, odkładaniem wapnia w sercu i naczyniach krwionośnych.

Żelazo – dzienna dawka to 18 mg. Przedawkowanie powoduje nadmierne zmęczenie, obniżenie libido, zaparcia, bóle stawów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaburzenie rytmu serca, szybsze starzenie się (szarobrązowy koloryt skóry).

Selen – dzienna dawka to 50-100µg. Przedawkowanie powoduje nudności, wymioty, nadciśnienie tętnicze, arteriosklerozę, wypadanie włosów, uszkodzenia skóry i paznokci.

Cynk – dzienna dawka to ok. 12 µg. Przedawkowanie (ponad 300 mg) grozi nudnościami, wymiotami, bólami głowy, bezsennością, biegunką i drżeniem rąk.

Potas – dzienna dawka to 4 mg. Przedawkowanie grozi skurczem mięśni, zatrzymaniem pracy serca oraz mrowieniem ust i języka.

Sód – dzienna dawka to 3 g. Przedawkowanie powoduje nadciśnienie, choroby serca i nerek oraz bóle głowy.

Chrom - dzienna dawka 200 µg. Przedawkowanie (długoletni kontakt z kwasami i solami chromu) grozi reakcjami alergicznymi skóry (owrzodzenia, egzemy).

Kobalt – dzienna dawka to 8 mg. Przedawkowanie może prowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych, w tym zatrzymania akcji serca.

Źródło:
http://zdrowie-diety...ly-sa-szkodliwe

http://www.pinkbike.com/u/mosberg/

Specialized Epic M5 2008 :)

[S] Bianchi Impulso 2013  :) 

Cannondale SL 4 [2012] 
Gazelle SPN 2 (v30) [2012]

#14 madambike

madambike

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 3 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 18:39

Zgadzam sie z przedmowca. Lepiej pojesc owocow i warzyw niz lykac suplementy;)
Boso przez świat...

#15 B-don

B-don

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 25 postów

Napisano 23 maj 2014 - 21:20

Albo zamiast łykać wielowitaminowe suplementy na własną rękę, po prostu iść do lekarza, który może zlecić chociażby badanie krwi albo przepisać odpowiednie preparaty w odpowiednich dawkach - dzięki temu uzupełnimy tylko te witaminowe braki, które są naprawdę konieczne

#16 penilag

penilag

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 7 postów

Napisano 26 wrzesień 2015 - 14:41

Codziennie warzywa i owoce sezonowe. Na pewno nie będziemy mieli niedoborów.

#17 Miwako

Miwako

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 20 postów

Napisano 19 październik 2015 - 19:15

Z witaminmi to zalezy o jaka chodzi. Suplementy diety typu wszystko w 1 kapsułce to wielkie g...bo jedne witaminy blokuja wchłanianie drugich. Bardzo dobra jest witamina C w proszku :) najlepiej się wchłania i jest nieporównywalna do rutinoscorpbinu i innych

"Dobre samopoczucie i zdrowa rodzina to dar nie do ocenienia. Zadbaj o komfort w swoim domu i wpuść do niego świeży powiew przez rekuperator."

#18 U1203mi

U1203mi

Dumny Forumowicz

• Members
  • 267 postów

Napisano 20 marzec 2016 - 17:51

Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.

USR011203 - Sprawdz naszą stronę: http://kobitki.phoru...p?p=33007#33007

#19 U1203mi

U1203mi

Dumny Forumowicz

• Members
  • 267 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 11:49

Mój ostatni przedmówca trafił w setkę! Zgadzam się ze wszystkim co powyżej.

Ubot3030 - Fajna rzecz: http://kobiecezdrowi...t/11855/#p11855

#20 Pawel776

Pawel776

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 7 postów

Napisano 25 luty 2017 - 23:07

Ja np. codziennie (a przynajmniej jak nie zapomnę) przyjmuję witaminę D, bo mam stwierdzony jej niedobór, zresztą w naszym klimacie o to nietrudno... Ostatnio kupiłem sobie taką w sprayu firmy sprayme.in , pani w aptece mi poleciła, fajna sprawa, bo aplikacja jest łatwa a i od razu ma też mietowy zapach i odswieza oddech.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych