Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Suntour XCM V2 HLO

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 lechuem

lechuem

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 48 postów

Napisano 17 wrzesień 2010 - 04:52

Skok 100 mm, regulacja naprężenia wstępnego, hydrauliczna blokada skoku. Wysoka sztywność ale i duża waga. Zakupiłem nowy na Allegro za 200 PLN-ów. Sprężyna była tak twarda, że można było skakać z wysokości 1 metra bez dobicia. Ale ja nie chciałem amortyzatora do akrobacji powietrznych!!!. SAG pod jeźdźcem ważącm 95 kg wynosił 9 mm (sic). Czyli krótko mówiąc amortyzator w zasadzie nie działał. Każda nierówność była wyczuwalna. Po prostu waliło po rękach. Myślałem, że sprężyna się ułoży, ale po przejechaniu 2000 km po różnych wertepach nic się nie zmieniło. U tego samego sprzedawcy zakupiłem więc miękką sprężynę za 34 zł plus 12,90 przesyłka. Amor przemienił się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pięknie wybiera bo SAG zwiększył się do ok. 30 mm przy mojej obecnej wadze 85 kg (2000km swoje zrobiło). Naprężeniem wstępnym można go teraz dopasować do użytkownika o wadze od ok. 75 do 95-100 kg. (na twardej sprężynie, montowanej fabrycznie mogł pojeździć osobnik o wadze 150 kg!!!). O ile, przed wymianą sprężyny trudno było cokolwiek powiedzieć o tłumieniu, to kiedy amorek zaczął się ładnie uginać mogłem ocenić i ten parametr. I muszę powiedzieć, że jak na sprzęt za 250 zł to tłumienie jest doskonałe. A umiejętnie regulując pokrętłem do blokady skoku (ustawiając je w pozycji tuż przed zablokowaniem) można uzykać tłumienie silniejsze. Ale to tylko dygresja bo osobiście uważam, że nie jest to potrzebne. Co do innych spraw to po 7 tygodniach gładzie są w stanie idealnym - żadnych oznak użytkowania, rys, przetarć itp. Zgarniacze radzą sobie świetnie z najgorszym błotem. Nie wyczuwam też żadnych luzów czy innych objawów zużycia. Budowa amortyzatora jest bardzo prosta. Bez specjalnych narzędzi mozna wymienić sprężynę czy cartridż tłumika olejowego. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?. W zakupionym przeze mnie egzemplarzu, pierścień sprężysty ustalający pokrętło blokady skoku był zbyt luźny. Pokrętło wypadło z gniazda już przy wyjmowaniu amora z opakowania (zaczepiłem o nie folią). Pierścień wyjąłem małym wkrętaczkiem i dogiąłem kombinerkami. Po takim zabiegu osadzenie zdecydowanie się usztywniło. W razie jaklichkolwiek pytań służę pomocą. A tak przy okazji to mam do sprzedania twardą sprężynę:)

Użytkownik lechuem edytował ten post 20 wrzesień 2010 - 20:23

• PIRAT i SerQ lubią to

#2 madun

madun

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 45 postów

Napisano 17 wrzesień 2010 - 08:02

Posiadam Suntour XCM V3 ale podobno to ten sam widelec i u mnie nie było problemu z zbyt twardą sprężyną ( waga 80kg) więc wydaje mi się ze to zależy na jaki egzemplarz się trafi

#3 lechuem

lechuem

Początkujący Forumowicz

• Members
  • 48 postów

Napisano 20 wrzesień 2010 - 21:02

Być może. Ale jeżeli producent wkłada sprężyny o różnej twardości, to sprzedawca, a co za tym idzie, kupujący powinien o tym wiedzieć i mieć możliwość wyboru. A tak przy okazji to natknąłem sie na malutką naklejeczkę z tyłu prawej goleni. SF-10-XCM-V2-P-HLO-26-100. Ciekaw jestem czy u Ciebie też jest tak samo? Bo o ile nazwa i skok jest do rozszyfrowania o tyle SF-10, P oraz 26 (któreś z nich) mogą właśnie oznaczać twardość sprężyny. Mogą ale nie muszą.

Użytkownik lechuem edytował ten post 20 wrzesień 2010 - 21:05

#4 Yasper

Yasper

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 13 postów

Napisano 25 październik 2010 - 00:17

A ja mam inne pytanie, gdzie dostanę w Polsce sprężyny do suntourów?

#5 Poczwar

Poczwar

Dumny Forumowicz

• Members
  • 180 postów

Napisano 10 listopad 2010 - 07:13

26 -> to powinien być rozmiar koła
P (?) może PM -> rodzaj mocowania hamulca
SF-10 -> nie wiem ale jest jeszcze SF-09
HLO -> chyba blokada skoku

http://www.srsuntour...551/XCM V2.html
Riding a bike is not just the thing we do , it is how we define ourselves. http://www.bikeforum...ead.php?t=19385

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych