Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Suntour Sf9 - Epicon lod

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 11 luty 2010 - 08:07

Przedmiot testu: widelec SR Suntour Epicon LOD 2009 - czyli najtańsza wersja amortyzatora przeznaczonego do XC i AM - tu wersja z piwotami. Amortyzator posiada sprężynę powietrzną - czyli dość łatwo ustawić jego twardość do swoich potrzeb. Dodatkowo przełącznik blokady można ustawić w czterech położeniach - od niemalże całkowitej blokady (pozostaje wtedy około 5-10 mm skoku), poprzez częściowe utwardzenie, aż do całkoitego odblokowania). Wersja LOD posiada także możliwość regulacji tłumienia. W instrukcji doczytałem, że Epicon ma system zabezpieczający przed uszkodzeniem blokady. Porównując schematy Epiconów z lat 2007/08 i z roku 2009 odnosi się wrażenie, że to dwie różne konstrukcje - jest tak faktycznie - komora powietrzna oraz system tłumienia zostały przeniesione do Epiconów z modelu Axon z lat poprzednich.

Dane techniczne:
Skok: 100mm (nowe mogą być sprzedawana ze sokiem 100 lub 120 mm, jednak wartość skoku można ustawić także na wartości 80 i 140 mm).
System: Powietrze/Blokada hydrauliczna/Regulacja tłumienia
Regulacje: tłumienie odbicia, blokada - trzy stopnie twardości
Rura sterowa: 1,1/8" aluminium
Golenie górne: aluminium 32 mm.
Golenie dolne: monolityczny odlew magnezowy
Maksymalna średnica tarczy hamulcowej: 185mm.
Średnica koła: 26"
Mocowanie koła: standardowe
Mocowanie hamulca tarczowego: standard
Waga: 1750g (z wbitą gwiazdką, nabitą bieżnią sterów i rurą sterową 22,5 cm - zmierzone na wadze kuchennej)
Wysokość widelca w mm. (od osi piasty do miski sterowej): 486

Pierwsze wrażenia
Widelec zastąpił w moim rowerze najtańszy widelec Manitou ze sprężyną powietrzną. Początkowo daleki byłem od zachwytów, może dlatego, że widelec a) dotarł do mnie z ciśnieniem 60 psi i sagiem około 35 mm i B) był nowy, niedotarty. Widelec wygląda na konstrukcję bardziej solidną i masywną od powietrznego Axla - ma grubsze golenie i szerszą koronę, a przy okazji jest o prawie pół kilograma lżejszy (dokładnie 498 gram :))
Po 2 tygodniach, dopompowaniu i przejechaniu ponad 600 km poziom zadowolenia zaczął wzrastać.
Amortyzator należy ustawić według zaleceń zawartych w polskiej instrukcji - sag 15 do 20 mm i jest dobrze :) Na tabelki z zalecanymi ciśnieniami nie ma co patrzeć - amortyzator jest wtedy zawsze zbyt twardy.

Praca:
Epicon jest dość komfortowym widelcem, dość sprawnie wybiera małe i średnie nierówności, duże raczej też. Na początku nie podobało mi się jego zachowanie w sytuacjach, gdzie następowała po sobie seria drobnych nierówności (np. kocie łby), ale po skręceniu w stronę minimum pokrętła regulacji tłumienia - praca poprawiła się. Widelec ma tendencję do nurkowania przy ostrym hamowaniu, ale do tej pory nie udało mi się podnieść tylnego koła - więc ryzyko lotu nad kierownicą jest minimalne. Przy "fałkach" trudno zaobserwować cofanie się widelca podczas hamowania, ale zaobserwowałem, że przednia obręcz nie ociera już o klocki hamulca podczas skręcania (i kiedy jest mokra), a to notorycznie miało miejsce podczas jazd z widelcem Manitou. O ile Epicon jest mniej sztywny (tak na moje laickie oko) w kierunku przód - tył od wspomnianego Axla PA, to sztywność boczną ma większą.

Podsumowanie i ocena:
Nie wiem jak będzie wyglądała trwałość tego widelca, z pracy jestem bardzo zadowolony i stosunek jej jakości do ceny oceniam na bardzo dobry, do innych widelców porównanie mam raczej niewielkie, jest zdecydowanie lepiej od Axla z komorą powietrzną i TPC, porównywalnie do Tory z Krossa A6 (z lekkim wskazaniem na Epicona - mocne utwardzenie się widelca następuje w dalszej części skoku i lepiej radzi się na tzw. kocich łbach). Ogólna ocena to jakieś 4 na 5 :)

Link do strony produktu: http://www.srsuntour...etail&tnid=2355

http://www.srsuntour...ID=1135[-resize]=394x1200%3E
Nie "puki" tylko "póki", a najlepiej "dopóki"

#2 swierzak

swierzak

Moderator

• Members
  • 1764 postów

Napisano 11 luty 2010 - 10:55

Dobra robota wojtasin w końcu ktoś się zajął Epiconem... Myślę że pomoże to niektórym w wyborze tym bardziej że to bardzo dobry amortyzator...

#3 kundello

kundello

Moderator

• Members
  • 8453 postów

Napisano 11 luty 2010 - 13:31

Dziękujemy za recenzję. Sam byłem ciekaw co on tam ma i jak to wszystko gra:)
W moich oczach to taka Reba od Suntoura:)

u1549y2014v4.gif

#4 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 11 luty 2010 - 14:11

Heh, no nie rozpędzałbym się tak bardzo. Może bardziej Recon :)
I kurczę, odżałować nie mogę, bo kilka dni temu na allegro był Axon - nówka sztuka i poszedł za kwotę o 40 PLN wyższą od tej, którą dałem za Epicona. A Axon to jednak fajniejszy sztuciec :)

#5 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 10 marzec 2010 - 20:05

Tu też wkleję :)

Użytkownik wojtasin edytował ten post 25 sierpień 2010 - 18:43

#6 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 25 sierpień 2010 - 18:54

I minął rok i 5000 km. Po roku chciałby się zapytać: "Rurku...?". No trochę upier..... błotem jest.
Po jakimś czasie, może po dwóch tysiącach kilometrach pojawił się się lekki luz, który się nie powiększa. Amortyzator ciśnienia nie traci, wciąż pracuję, jak po dotarciu, póki co jestem zadowolony. W czasie największych mrozów pracował wyraźnie gorzej, wykorzystywał jakieś 40 mm skoku, przegląd wykazał dobre działanie uszczelek - w środku czysto i przytulnie :)

#7 Egor

Egor

Dumny Forumowicz

• Members
  • 160 postów

Napisano 25 sierpień 2010 - 22:23

Mój Epicon przejechał może z dwa tysiące kilometrów i od czasu do czasu coś w nim w środku stuka.
U Ciebie też to się pojawia czy tylko mój lubi czasem zagadać?

#8 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 26 sierpień 2010 - 05:58

Eeeee nie. Jedyne, co słychać tłumik, kiedy ma co robić, ale to zdecydowanie nie stukanie, to coś bardziej jak "tssssuuuuuu"

#9 mozes1

mozes1

Jestem tutaj Nowy

• Members
  • 1 postów

Napisano 04 listopad 2010 - 13:53

witam, mam pytanie o tego amora, piszesz ze ma on pokrętło regulacji tłumienia, jak ono działa w tym suntourze?

#10 Mati954

Mati954

Dumny Forumowicz

• Members
  • 246 postów

Napisano 06 listopad 2010 - 17:54

A ja również mam pytanie polecalibyście epicona 120mm? Nie złapie za dużego luzu? Jak to jest z nim?

#11 mumifikant

mumifikant

Dumny Forumowicz

• Members
  • 468 postów

Napisano 05 marzec 2011 - 18:39

Piękny plagiat kolego...

http://www.zrowerem.....php?f=31&t=405

#12 HH2

HH2

Wtajemniczony

• Members
  • 1276 postów

Napisano 05 marzec 2011 - 18:51

Piękny plagiat kolego...

To jest ta sama osoba przeca :D

#13 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 05 marzec 2011 - 18:58

Piękny plagiat kolego...

Co gorsza - autoplagiat :D O ja niedobry, o ja zły... Może ktoś mnie skarci :D

Pokrętło regulacji tłumienia to jednocześnie wajcha blokady, między pozycjami, gdzie widelec całkowicie odblokowany, a całkowicie zablokowany są jeszcze cztery stopnie, pod moją wagą działają w zasadzie tylko dwa ostatnie przed zablokowaniem i sama blokada.
Do kolegi, który pytał o epicona ze skokiem 120mm - pracuje lepiej, niż ustawiony na 100 mm, o luzach się nie wypowiem.

Użytkownik wojtasin edytował ten post 05 marzec 2011 - 19:10

#14 mumifikant

mumifikant

Dumny Forumowicz

• Members
  • 468 postów

Napisano 05 marzec 2011 - 19:16

Myślałem, że zachowałem się niczym internetowy detektyw, odkrywając złamanie praw autorskich, łamiąc przy tym autorytet wojatasina. Ale jak widać karierę detektywa muszę sobie na razie odpuścić:) Za całe zamieszanie przepraszam :P

#15 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 05 marzec 2011 - 20:57

Jako internetowy detektyw powinieneś... się bardziej starać ;)
W dziale Nasze rowery jest opisany mój rower, w temacie jest filmik, w którym go widać. Na tamtym forum też mój temat ekshibicjonistyczny... Dość podpowiedzi :)

Przypomniało mi się, że przebieg już przekroczył już 8000 km, problemów jakby brak. Jakby, bo była mała skucha po serwisie, serwisant nie dokręcił z odpowiednią siłą prawego korka i kiedyś gdzieś w drodze zaczął się odkręcać, próbowałem pytać o klucze nasadowe, ale nikt nie miał odpowiedniego. Skończyło się dokręcaniu kluczem nastawnym (system szwedzki), otarciu anody i mocnym postanowieniem uzupełnienia domowego warsztatu.

#16 mumifikant

mumifikant

Dumny Forumowicz

• Members
  • 468 postów

Napisano 09 marzec 2011 - 17:41

A Ty za ile kupiłeś swojego epicona? Właśnie się przymierzam do jego kupna, ale nie wiem czy ceny rzędu 650 zł są okazyjne. Zastanawiam się czy nie poczekać trochę i zobaczyc co będzie z cenami :o Jak myślisz? Czekać czy brać? :)

#17 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 09 marzec 2011 - 18:09

Dałem 319 PLN :)
Jak poszukasz w archiwum allegro, to zobaczysz, że dwa lata temu kosztowały 520-550 PLN i to były okazyjne ceny.
Teraz okazyjne to są ceny konkurencji - http://www.velo.com....12&pk=%&id=2440 (dla ciężkiego) i dla lżejszego - http://www.velo.com....12&pk=%&id=2190

@edit - jednak okazje się zdarzają: http://allegro.pl/su...1480890421.html - przestawienie skoku na 100mm, jeśli ktoś akurat takiego potrzebuje, to 15 minut.

Użytkownik wojtasin edytował ten post 09 marzec 2011 - 20:11

• mumifikant lubi to

#18 senjiro

senjiro

Wtajemniczony

• Members
  • 1085 postów

Napisano 11 marzec 2011 - 21:30

Ja mojego RST First sprzedałem za 320zł praktycznie nowego;) Czasami można wyrwać naprawdę super ceny na obydwa te amorki, ale myślę że będzie coraz trudniej bo zarówno First jak i Epicon są coraz bardziej cenione;)

#19 wojtasin

wojtasin

Stały Bywalec

• Members
  • 953 postów

Napisano 11 marzec 2011 - 22:26

Heh, ja swojego gonię za 250. Ale to w rodzinie, więc nie ma co przesadzać z ceną :)

#20 mumifikant

mumifikant

Dumny Forumowicz

• Members
  • 468 postów

Napisano 12 marzec 2011 - 17:48

Dzięki wojtasin! Mój First Air już bezpiecznie nocuje w pokoju:D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych