Forum rowerowe

Witaj na forum rowerowym BikeForum.pl!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum. Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji, co umożliwi Ci pisanie wiadomości, prywatną korespondencję z innymi użytkownikami forum, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych ułatwień w korzystaniu z forum.

Rejestracja jest szybka i łatwa więc dołącz do nas już dzisiaj!

Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Temat: Co jeśc by kolana pracowały poprawnie?

1. 05-01-09 22:31
    Dumny Forumowicz Avatar marcin0604
    Dostał podziękowań 12

Co jeśc by kolana pracowały poprawnie?

Mam kłopoty z kolanami polegające na "przykleszczaniu" się stawu podczas zgięcia i rozprostowania.Przypuszczam że to przeciążenie, czasami zdarzało mi się w przeszłości jeździc zbyt twardo.Tak więc pomny na ten fakt jeżdzę bardziej na "kadencję" niż na "siłę" (po "rozjechaniu" kolan problem mija). Poza tym w ubiegłym roku robiłem więcej pauz w jeździe niż w latach poprzednich.Z obawy o kolana.Dotarła jednak niedawno do mnie informacja, że niemałe znaczenie dla funkcjonowania stawów ma dieta, co, przyznaje, zabiło mi lekkiego klina.No cóż, nie jestem żywieniowcem, nigdy nie wnikałem w te zawiłości, prawdopdobnie na własną zgubę.Jadłem tak, aby było lekko i treściwie, wiadomo-kombinacje na bazie kasz, ryżów, makaronów.
    Glukozaminę brałem (cykl dwu-trzymiesięczny-bez efektu).
    Bardzo proszę o jakiś sensowne komentarze od osób, które znają się na zagadnieniu.Dodam jeszcze, że te dziwne efekty towarzyszą nie tylko moim kolanom ale łokciom i barkom.
    Dzięki wielkie

2. 05-01-09 22:53
    Moderator Avatar kundello
    Dostał podziękowań 1,039
    Miałem identycznie. Zacząłem jeść kaszę i kupowałem bardzo często żelki i wcinałem paczkę. Dobre są też chrupki takie kukurydziane (ale niektórzy się z tym nie zgodzą). Przeszło. Nie pij coli w dużych ilościach i warto pić mleko (ale z tym sie niektórzy nie zgodzą...) Na sobie wypróbowałem i działa .
    reBike.pl serwis rowerowy Rzeszów

3. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

4. 06-01-09 07:01
    Stały Bywalec Avatar kaeryesteiaen
    Dostał podziękowań 90
    No ja bym proponował dużo gum do żucia bo zabierają w sobie spore ilości żelatyny, przede wszystkim jeść wszystko co ma żelatynę bo to ona buduje stawy.
    Jazda bardziej stylowa!!! Rower bardziej amerykański!!! Hopy bardziej angielskie!!!
    organiczny związek chemiczny z grupy alkanów

5. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

6. 06-01-09 15:28
    Wtajemniczony Avatar Boo
    Dostał podziękowań 1,208
    Wybaczcie okrutną szczerość, ale nie ma metody odbudowania raz zniszczonej chrząstki stawowej, a już na pewno nie za pomocą wcinania żelków Chrząstka stawowa (chrząstka szklista) nie posiada ochrzęstnej, stąd jeśli zdegeneruje to zostaje zastąpiona chrząstką włóknistą (która nawet w przybliżeniu nie jest tak dobra jako powierzchnia stawowa).

Wymienione metody (żelatyna, glukozamina, chondroityna) to metody prewencyjno-podtrzymujące, natomiast nie doprowadzą one do wyleczenia "zjechanych" stawów (choć mogą odczuwalnie poprawić ich pracę). najskuteczniejszą metodą jest ruch, ale nie wyczynowy Regularne ćwiczenia o lekkim natężeniu czy trening w odciążeniu stawów (pływanie) w większości lekko/średnio zaawansowanych przypadków dokonują cudów

P.S. Glukozamina i chondroityna (zwykle w formie siarczanów) to w popularnym rozumieniu "leki na stawy". Mimo to do dnia dzisiejszego brak jest jednoznacznych dowodów na ich działanie, stąd przez wielu lekarzy traktowane są jak placebo
    Ostatnio edytowane przez Boo ; 06-01-09 o 15:31
    "Towarzystwo poszukujących prawdy jest nieskończenie lepsze niż tych, którzy wierzą że ją znaleźli" T. Pratchett

7. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

8. 06-01-09 15:55
    Wtajemniczony Avatar Autsajder
    Dostał podziękowań 115
    Kiedyś oglądałem program na Discovery Channel właśnie na temat odbudowy chrząstki stawowej. Potwierdzam wszystko to, co powiedział Boo Nie idzie jej odbudować, ale można poprawić jej pracę.

Może zmieni się to, tak jak w przypadku komórek nerwowych, kiedyś myśleliśmy, że się nie odnawiają, a niedawno zostało to obalone
    Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.

9. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

10. 06-01-09 17:17
    Dostał podziękowań 1,039
    Przeciez nie wiemy czy chrząstka jest zniszczona. Jeśli nie ma sie 60lat jeśli mnie pomogło to chyba nie jest jakis bajer.
    Zresztą spotkał sie ktos z kims kto ma 20lat i wszystkie stawy zniszczone?

11. 06-01-09 17:35
    Wtajemniczony Avatar Boo
    Dostał podziękowań 1,208
    Cytat Napisał kundello Zobacz post
    spotkał sie ktos z kims kto ma 20lat i wszystkie stawy zniszczone?
    Dwie główne przyczyny degeneracji stawów:

- wiek - czynnik niezależny, wskutek inwolucji tkanka chrzęstna traci swe właściwości i niszczeje;

- przeciążenia - powtarzalne mikrourazy doprowadzają do miejscowego uszkodzenia powierzchni stawowych, zastąpienia chrząstki szklistej tkanką włóknistą - i degeneracji stawu. Główna przyczyna - urazy mechaniczne, sport;

Oprócz tego przyczyny autoimmunologiczne, zapalne itd. Nie jest niczym niemożliwym degeneracja stawów w wieku 20 lat, zwłaszcza wśród sportowców

Cytat Napisał kundello Zobacz post
    Jeśli nie ma sie 60lat jeśli mnie pomogło to chyba nie jest jakis bajer.
    To właśnie ta odczuwalna poprawa pracy stawu o której wspominałem, ale nie ma się co łudzić - jeśli w stawie przed "kuracją dietetyczną" były zmiany zwyrodnieniowe, to po kuracji będą nadal To że wskutek włóknienia, zwiększenia ilości mazi stawowej i lepszego odżywienia pozostałej chrząstki szklistej dolegliwości ustąpiły nie znaczy że przyczyna choroby została wyeliminowana - to tylko leczenie objawowe, a nie przyczynowe.

To tak jakby chorego z zapaleniem płuc potraktować NLPZ-ami i analgetykami, po czym twierdzić że jest już zdrowy bo nie kaszle, nie kicha i nic go nie boli
    Ostatnio edytowane przez Boo ; 06-01-09 o 17:46
    "Towarzystwo poszukujących prawdy jest nieskończenie lepsze niż tych, którzy wierzą że ją znaleźli" T. Pratchett

12. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

13. 06-01-09 18:49
    Dumny Forumowicz
    Że ja dowiaduje się tego wszytkigo z postów.. sam ledwo chodzę po schodach, czasem mam trudności z samym chodzeniem, a na wizytę u lekarza trzeba czekać u mnie przeszło 2 miesiące! Prawdę mówiąc to po przeczytaniu o niemożności odbudowania chrząstki stawej mój humor znacznie się pogorszył.
    Yeah Beaby

14. 06-01-09 23:01
    Dostał podziękowań 1,039
    Boo badałem się wtedy i miałem robione USG i RTG kolan i nie miałem żadnych zwyrodnień. Kolana i łokcie po prostu bolały. Wcześniej nie katowałem stawów itd...
    Teraz śmigam cały czas i nic nie boli, a żelek juz nie jem

Autoimmunologiczne przyczyny ma moja siostra po przebyciu boreliozy nieleczonej. Wiem jak to wygląda

Boo ale dałeś ludziom nadzieje

Nie wpadajcie w panikę, bo u niektórych będą to bóle wzrostowe (większość młodych)

15. Użytkownicy, którzy podziękowali za tę wiadomość:

16. 07-01-09 08:11
    Dumny Forumowicz
    Kundello - wiem jak"wyglądają" bóle wzrostowe, ale przynajmniej u mnie to nie to, wzrostowe nie są aż tak mocne, pozatym przy nich kolana raczej nie "strzelają" i haczą
    Yeah Beaby

Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni